Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Jobs'ın ölümüyle büyüyen tartışma

  Hürriyet Planet
  06.10.2011 - 11:16 | Son Güncelleme:

  Dünyada 21'inci yüzyılın en önemli isimlerinden biri olarak gösterilen Steve Jobs'ın ölüm nedeni henüz resmen açıklanmadı. Ancak yabancı basın organları, gayrı resmi açıklamalara dayanarak Jobs'ın pankreas kanserine bağlı komplikasyonlardan dolayı öldüğünü belirtiyor.

  Jobs'ın kanserle mücadelesi uzun yıllara dayanıyor. 2004 yılında ameliyat oldu ve 2009'da da karaciğer nakli yapıldı. Ağustos ayında, Apple CEO'luğundan tamamen ayrılana kadar üç defa hastalığı nedeniyle görevine ara verdi.

   

  Jobs'ın hastalığı ilk olarak sekiz yıl önce duyuldu. Ancak Jobs'ın hastalığını "özel bir mesele" olarak değerlendirmesinden dolayı uzun bir süre gizli tuttuğu ortaya çıktı.

   

  Doktorlar ve sağlık uzmanları, Jobs'ın hastalığının tedavi edilme şansı yüksek bir kanser türü olmasına rağmen alternatif tedavi yöntemlerini denemesinin yarattığı gecikmeden dolayı ilerlediği görüşünde.

   

  EFSANE BÖYLE BAŞLAMIŞTI / WEB TV

   

  İŞTE STEVE JOBS'IN REKOR KIRAN KONUŞMASI / WEB TV

   

  DOKUZ AY ALTERNATİF YÖNTEMLER DENEDİ  

  Dünyayı değiştiren adam, kanserle mücadelesinde başlarda özel bir diyet ve tamamen doğal tedaviler kullandı. Dokuz aylık tedavi sürecinde sonuç alınamayınca modern tıbbın yöntemlerine geçiş yapıldı.

   

  Ancak ne yazık ki geç kalınmıştı. Doktorlar, bu dokuz ay içerisinde kanserin gerilemek bir yana ilerlemiş olduğuna vurgu yapıyor.  

   

  Bununla birlikte alternatif tıp savunucuları da Jobs'ın kemoterapi ve radyoterapi yüzünden kısa sürede hayatını kaybettiğini savunuyor.

   

  ERKEN TEŞHİSLE TEDAVİ EDİLEBİLİRDİ

  Jobs, kanser konusunda oldukça şanslıydı. Pankreas kanseri, en ölümcül türlerden biri olarak tanınıyor. Ayrıca agresif yapısıyla biliniyor.

   

  Ancak Jobs'ta tespit edilen kanser, "nöroendokrin" olarak bilinen bir tümörden kaynaklanıyordu. Bu türde erken teşhis edilmesi halinde tedavi oranı çok yüksek.

   

  Jobs'ın pankreas kanseri nedeniyle hayatını kaybeden ünlü oyuncu Patrick Swayze'nin de tedavi olduğu kliniğe, Şubat ayında yattığı bildirilmişti. Jobs'ın burada kemoterapi tedavisi olduğu öne sürüldü.

   

  SON GÜNLERİNDE ÇOK ZAYIFLAMIŞTI

  Hatta kısa bir süre önce Jobs'ın son fotoğrafı olduğu öne sürülen görüntüler dünya basınında yankı buldu. Bu fotoğraflarda Jobs, oldukça zayıflamış ve yanında birinin desteğiyle ayakta dururken görülüyordu.

   

  Nedeni ne olursa olsun iletişim alışkanlıklarını ve dolayısıyla da dünyayı değiştiren adam Steve Jobs, 56 yaşında hayatını kaybetti. Geriye ise milyonlarca insanın her gün kullandığı ürünler kaldı.

   

  İŞTE JOBS İÇİN YAPILAN O ŞARKI / WEB TV

   
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı