Gündem Haberleri

  Jetler dün de bombaladı

  Zeynep GÜRCANLI, İhsan DÖRTKARDEŞ / ANKARA
  25.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kuzey Irak'ta PKK ile işbirliğine girerek, ateşkes hattını yaran Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Lideri Celal Talabani'yi, Türk savaş uçaklarının önceki akşam düzenlediği hava harekâtı da ikna edemedi. Türk savaş uçakları dün de dört ayrı bölgeyi bombaladı.

  Talabani, birliklerini, ateşkes hattını yararak işgal ettiği, Kürdistan Demokrat Partisi kontrolündeki topraklardan dün de geri çekmedi. Bölgenin merkezi konumundaki Erbil ile Barzani'nin kontrolündeki Türkiye sınırı boyunca uzanan Bahtinan bölgesine giden anayolların kontrolünü ele geçiren Talabani güçlerinin, olası saldırıya karşı harekete geçirildiği, Barzani peşmergeleriyle çatışmaların yer yer sürdüğü belirtildi.

  Bu arada Türk savaş uçakları, dün de dört ayrı bölgeye hava operasyonu düzenledi. ‘‘Şafak’’ operasyonuyla birlikte İran sınır bölgesine kaçan PKK'lıların, Talabani güçlerinin yardımıyla yeniden Türk sınırlarına geldiklerinin belirlenmesi üzerine Diyarbakır ve Malatya'dan dün saat 12.00'de kalkan F-4 ve F-16 uçakları Snath, Avagöze, Elcan ve Haftanin kamplarına bomba yağdırdı.

  Talabani'nin bu tavrı, Ankara'daki sıcak saatlerin dün de sürmesine neden oldu. Dün gerek Dışişleri Bakanlığı, gerek Genelkurmay'da bu konuda toplantı üstüne toplantı yapıldı. Türkiye'nin Ankara sürecinde birlikte eşbaşkanlık yaptığı İngiltere ve ABD'yle de sürekli temas sağlandı. Bu çerçevede dün, Talabani üzerinde diplomatik baskılara ağırlık verildi. Türkiye'nin yanısıra, ABD ve İngiltere de devreye girerek, Talabani'ye işgal ettiği topraklara yerleşmesinin ‘kabul edilemez olduğu’ vurguladılar. Yetkililer, tüm bu baskılara rağmen dün itibarıyla Talabani birliklerinin geri çekildiğine ilişkin ‘hiçbir işaret bulunmadığını’, ancak KYB Lideri'nin Türkiye, İngiltere ve ABD'nin ortaklaşa baskısına karşı fazla direnmesinin mümkün görünmediğini belirttiler.

  DEMİREL'E BİLGİ VERİLDİ

  Önceki akşam Türkiye'nin Kuzey Irak'taki Talabani-PKK mevzilerine gerçekleştirdiği hava harekâtı öncesinde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de onayı alındı. Demirel'e, bizzat Dışişleri Bakanı İsmail Cem tarafından bilgi verildi, Türkiye'nin izleyeceği strateji anlatıldı ve onay alındı. Demirel'e, Talabani'nin PKK'yla girdiği işbirliği ve bölgedeki yerleşme çabalarına ilişkin istihbarat bilgileri ulaştırıldı. Bu bilgilere göre, PKK ile Talabani arasında, KYB kontrolündeki bölgelerde yer alan yerel yönetimlerin ‘paylaşılması’ konusunda uzlaşmaya varıldı. PKK aldığı bu tavize karşılık da, Talabani birliklerine silah sağlama güvencesi verdi.

  10 GÜNDE 7 KEZ BOMBALANDI

  Kürdistan Yurtsever Birliği, 10 günde mevzilerinin 7 kez bombalandığını bildirdi. Geçen cuma günü Rus yapısı 6 Grad füzesi fırlatarak, Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani'nin karargâhının bulunduğu bölgeyi hedef alan ve Türkiye'nin ültimatomu üzerine 72 saatlik ateşkesi kabul eden Talabani, Türk uçaklarının mevzilerine bomba yağdırmayı sürdürdüğünü kaydetti. BBC'nin haberine göre, 14 ekim'den bu yana Türkiye'nin KYB mevzilerinin bombalanması sırasında 10 Peşmerge ve sivilin öldüğünü iddia eden Talabani kaynakları, Türkiye'nin açıkça Barzani'nin yanında yer aldığı görüşünü savundu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı