Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Jet-Pa'ya jet soruşturma

Erkan ÇELEBİ

Bir kalemde trilyonları harcayan Fadıl Akgündüz'ün sahibi olduğu dört şirket ve bir holdingin devlete sadece 5 milyar lira vergi ödediğinin ortaya çıkması üzerine Maliye harekete geçti. İlk inceleme, 10 bin konutluk projeyi uygulamaya koyan Jet-Pa İnşaat firmasında başlatıldı. Maliye ekipleri, Akgündüz'ün otomobil, konut, beyaz eşya, televizyon dahil bugüne kadar sattığı toplam 700 bin adet ürünü geriye dönük araştıracak.

Maliye, vaadettiği otomobilleri 1.5 yıl teslim etmeyerek, paradan para kazanan, ‘‘fabrika kuracağım’’ diye gurbetçiden 270 milyon mark (53.5 trilyon lira) toplayan, futbolcu Sergen'i 3 trilyon liraya alan, parti ve milletvekili adaylarına, canlı yayın yapmaları için televizyon kanallarına trilyonları akıtan, 62 trilyon lira sermayeli holding kuran Jet-Pa'yı vergi kıskacına aldı. Mehmet Fadıl Akgündüz'ün sahibi olduğu dört şirket ve bir holding'in sadece 5 milyar lira vergi ödediğinin ortaya çıkması üzerine harekete geçen Maliye, bu şirketlere ait vergi kayıtlarını tek tek incelemeye alıyor.

İlk inceleme, reklamlarında Kadir İnanır'ın oynadığı ve 10 bin konutluk Jet-Konut projesini uygulamaya koyan Jet-Pa İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş adlı firmada başlatıldı. Jet-Pa İnşaat, dört etaplık Jet-Konut projesinin ilk etabını oluşturan 2 bin 500 konutun inşaatını tamamlayarak, 1997 yılında teslim etmişti. İnceleme, Mehmet Fadıl Akgündüz'ün Jet-Pa İnşaat adlı şirketinin 1997 yılında zarar göstererek, geçtiğimiz yıl bir kuruş bile Kurumlar Vergisi ödememesi üzerine başlatıldı.

Maliye ayrıca Jet-Pa'nın, düzenlediği kampanyalarda vaadettiği 1300 otomobilli 1997 yılında sahiplerine teslim etmeyerek, onlardan topladığı 6 trilyon lirayı 1.5 yıl süreyle nasıl değerlendirildiğini ve bu paralardan elde edilen gelirin neden vergiye dönüştürülmediğinin hesabını sormaya hazırlanıyor.

KOMİK VERGİ

Hürriyet'in Tüketici Köşesi'nin yaptığı araştırma sonucunda, Mehmet Fadıl Akgündüz'ün sahibi olduğu dört şirket ve bir holdingin 1997 yılı gelirleri üzerinden devlete sadece 5 milyar lira vergi ödediği ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine, Maliye'ye bağlı Vergi Kontrol ekipleri harekete geçirildi. Ekipler, Mehmet Fadıl Akgündüz'ün bugüne kadar 60 bini otomobil, 2 bin 500'ü konut, geri kalan bölümü de beyaz ve kahverengi eşya olmak üzere sattığı toplam 700 bin adet üründen elde edilen gelirlerinin neden vergi beyanlarına yansıtılmadığını araştıracak.

Bu arada, Akgündüz'ün Jet-Pa şirketlerindeki en büyük ortağının Sacit Duran adlı bir işadamı olduğu belirlendi. Akgündüz ve Duran, ilk olarak 1989 yılında Jet-Pa Sınai Ürünleri Üretim ve Pazarlama adlı şirket kurdu. 12 milyar lira sermayesi olan bu şirket, düzenlediği çekilişle otomobil kampanyalarından 1997 yılı gelirleri üzerinden geçtiğimiz yıl toplam 5 milyar lira Kurumlar Vergisi ödedi.

KOÇ'TAN BÜYÜKMÜŞ

Hyundai marka elektronik cihazların üretildiği 10 milyar lira sermayeli Jet-Pa Elektronik'in yanı sıra Jet-Pa Motorlu Araçlar'da Akgündüz ve Duran'ın hiç vergi ödemediği şirketler arasında yer alıyor. Fadıl Akgündüz'ün ‘‘Benim Koç'dan daha büyük sermayeli şirketim var’’ diye övündüğü 62 trilyon lira sermayeli Jet-Pa Holding'de bugüne kadar devlete beş kuruş vergi ödememiş.

Jet-Pa Holding, Jet-Pa Elektronik ve Jet-Pa İnşaat'da, Mehmet Fadıl Akgündüz ile Sacit Duran'ın yanı sıra, Birsen ve Zekiye Akgündüz'de ortak gözüküyor.

X