Gündem Haberleri

  Jet-Pa, satılık oy peşinde

  Hürriyet Haber
  24.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fıstığı büryanı ve battaniyesi ile ünlü Siirt, aynı zamanda Güneydoğu'nun önemli bir buğday deposu. Siirt'te işsizliğin, fukaralığın dışında en çok konuşulan 2 şey var. HADEP ve JET-PA. HADEP birinci parti olarak görünüyor Siirt'te. Görüştüğümüz tüm adaylar HADEP'in birinci parti üstünlüğünü kabul ediyor, ancak HADEP'ten sonraki partinin kendileri olduğunu savunuyorlar.

  DYP il eski başkanı şeyh kökenli Kasım Ceylan'ın devre dışı bırakılarak JET-PA adaylarının listelere girmesi, parayla oy satın alınacağı yönündeki görüşler oldukça yaygın Siirt'te. JET-PA adaylarının Siirt merkezde oy alabileceği söyleniyor. Kürt nüfusun yaşadığı ilçelerde, kırsalda JET-PA adaylarının oy alması pek mümkün görünmüyor. DYP'nin JET-PA adaylarına teslim olması üzerine, Kasım Ceylan bağımsız aday olmuş. Taraftarları da yoğun bir tempo ile çalışıyor ve DYP'ye yükleniyor. Seçilirse hiç sürpriz olmasın.

  Hesaplar FP'nin bir milletvekilinin garanti olduğunu gösteriyor. Geriye kalan 2 milletvekilliğini bütün partiler istiyor. DSP'nin işadamı adayı Suat Kayhan, dürüst kimliğiyle ibreyi kendine çevirmiş görünüyor. Mevcut milletvekili Nizamettin Sevgili, Mahsun'u ve ANAP Lideri Mesut Yılmaz'ı Siirt'e götürerek, şansını artırmış görünüyor. Yani bu gidişle, JET-PA'lı DYP, yarıştan eli boş da çıkabilecek.

  Belediye başkanlığında farklı bir tablo çıkıyor önümüze. Baraj sorunu olmadığı için HADEP'in üstünlüğü var belediye seçimlerinde. HADEP'liler Siirt'te belediyeye kesin gözüyle bakıyorlar ve Kurtalan, Baykan, Pervari ilçelerinde de belediyeyi alacaklarına inanıyorlar.

  Siirt Belediye Başkanı Fahri Çeliker, 1994'te RP'den seçildi, uzun süre bağımsız kalan Çeliker, son 3 aydır ANAP'a geçti ve bu partiden yeniden aday. Başkan Çeliker, belediye seçimlerinde rakibinin HADEP olduğunu kabul ediyor.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı