Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Jet-Pa

Emin ÇÖLAŞAN

Ortaya Jet-Pa isimli bir pazarlama kuruluşu çıktı. Başında Fadıl Akgündüz isimli biri var. Bir çırpıda milyonlarca dolar para döndürüyor ve değirmenin suyunun nereden geldiği bilinmiyor.

Bu kuruluşun ismini ilk kez Ilıcak ailesi zamanında Akşam Gazetesi'nde duymuştum. O televizyon dağıtma rezaletinde devreye Jet-Pa da girmişti. Sonra bunlar İ nokta Melih'i ayarlayıp Ankara'nın göbeği Kızılay'da, Güven Park'ın içinde bir gecekondu kurup araba pazarladılar.

Bu şahıs şimdi gazetelerde boy boy, çarşaf çarşaf ilanlar yayınlayıp holdingler kurduğunu, Doğu'yu kalkındıracağını açıklıyor.

Bu konuda bir basın toplantısı düzenliyor. İstanbul Çırağan Otel'deki basın toplantısı, dört beş kanal tarafından canlı yayınlanıyor. Olacak iş değil. Demek ki o televizyon kanallarına bir çırpıda milyonlarca dolar para ödüyor.

***

Kerameti kendinden menkul bu kuruluşun yaptığı öne sürülen tek ticaret, Malezya'dan araba ithal etmek, bazı televizyonlardaki cıvık şov programlarında bunları beleş dağıtıp reklamını yapmak.

Ayrıca Almanya'da vatandaşlardan para topluyor. Fakat Alman polisi Fadıl Akgündüz'ü arıyor. Akgündüz kaçak! Frankfurt'ta avukatlık yapan hukuk doktoru Abdurrahman Ülger, bu konuyu çok iyi biliyor.

İlgili makamlar uyanık olsunlar. Birileri ‘‘Doğu'yu kalkındırıyoruz’’ diye kendilerini kalkındırıyorlar. Kullandıkları paranın nereden geldiği belli değil. Bu kaynağın Malezya'dan araba ithal edip kazanılması da mümkün değil.

İşin arkasında siyasi tezgâh var. Anlaşıldığı kadarıyla, yöre halkına duygusal sömürü yapılıp bir şeyler tezgâhlanıyor.

***

Fadıl Akgündüz, şimdi futbola el attı. Tanju'ya korkunç paralar verip Siirt'e getirdi. Sonra futbolcu Sergen'i satın alıp Fenerbahçe'ye verdi. Bu arada çeşitli takımlarla büyük anlaşmalar yaptı.

Ortada milyonlarca dolar para dönüyor.

Ey yetkililer, neredesiniz?

Falanca futbolcuya şu kadar milyon dolar, filanca takıma bu kadar milyon dolar!..

Nereden geliyor bu değirmenin suyu? Neler oluyor?

***

Fadıl Akgündüz paraları boşuna saçmıyor. O şimdi başta Siirt olmak üzere yörede bazı kişileri, bazı partilerle anlaşıp milletvekili seçtirme peşinde.

Doğu ve Güneydoğu'yu geziyor ve ‘‘Biz bu ilimizde trilyonluk yatırımlar yapacağız. Buraları fabrika tarlası olacak. Bize destek verin, göstereceğimiz adaylara oy verin’’ diye nutuklar atıyor. Oluk gibi para harcıyor.

Bütün bu olup bitenler Batman Çağdaş, Siirt Mücadele gibi Güneydoğu gazetelerinde yayınlanıyor ama kimseden tık yok.

Akgündüz bir süre önce oralarda gözaltına alınmıştı. Nedenini bilmiyorum. Sonra serbest bırakıldı.

Siirt Mücadele Gazetesi'nin 15 Ocak 1999 tarihli nüshasından örnekler:

‘‘Jet-Pa'nın adayları: Jet-Pa'nın Siirt DYP listesinden belediye başkanlığı için İzzettin İçin'i, milletvekilliği için Takiddin Yarayan'ı desteklediği söyleniyor. Jet-Pa'nın İstanbul'da ANAP'tan Nuri Emral'ı aday göstereceği anlaşılıyor.’’

Son Söz Gazetesi'nde bir haber:

‘‘Jet-Pa'dan Ethem Bilek'e destek...’’

Batman Çağdaş'ta Arif Arslan yazıyor:

‘‘Fadıl'ın ekibi siyasette... Yarın öbür gün birkaç hayali yatırımın temelini atar...’’

Siirt Güney Gazetesi'nin 26 Ocak 1999 tarihli nüshasından:

‘‘Jet-Pa destekli DYP, seçimlerde iddialı.’’

***

Evet efendim, bu Jet-Pa değirmeninin suyu nereden geliyor? Vaziyet epeyce karışık! Malezya'dan araba ithal eden, onu da kaç adet sattığı belli olmayan, reklam olsun diye İ nokta Melih'le işbirliği yapıp Kızılay'da sergileyen, televizyon kanallarına beleş verip dağıttıran bu kuruluş, acaba bunca parayı nereden buluyor?

Bu sorular önemlidir, çünkü bu şahıs Almanya'da para toplamıştır ve Alman polisi tarafından aranmaktadır. Gurbetçinin tokatlandığı anlaşılmaktadır.

Düzenlediği basın toplantısını birkaç kanaldan birden canlı yayınlatmayı başarmıştır. Böyle şey medya tarihinde görülmedi. Demek ki saniyesi bile dolarla ölçülen o kanallara bir kalemde milyonlarca dolar ödedi.

Şimdi futbol takımlarını satın alıyor, Fenerbahçe gibi kulüplere futbolcu pazarlıyor, onlarla reklam anlaşmaları yapıyor.

En önemlisi, Batman, Siirt, Hakkâri, Şırnak gibi illerimizde hayali fabrikalar kurup bazı partiler adına siyasal ağırlık koymaya kalkışıyor.

Arkasında bir siyasal güç mü var?

Para gücünün kaynağı ne?

***

Dikkat ediniz, ‘‘Doğu ve Güneydoğu'yu kalkındıracağız. Bu amaçla holdingler kurduk. Büyük işler yapacağız’’ masalıyla o yörelerin zaten mağdur edilmiş insanları üzerinden bir duygu sömürüsü başlıyor. Karşılığı ise cebe indirilen milyonlarca dolar.

Fukaralığı ve işsizliği sömürüsü konusu yapan birileri, parayı bastırıp belli kişileri Güneydoğu'dan milletvekili ve belediye başkanı mı seçtirecek?

Paralar toplanıp sonra toz mu olunacak?

Maliye Bakanlığı, evinden ayda 30 milyon lira kira alan dul Fatma teyzeden bu yıl şakır şakır vergi alacak.

Öte yanda ise bin bir karanlık iş meçhul! Ortada trilyonlar dönüyor ve belli adamlara hiç kimse ‘‘Gel bakalım arkadaş, bu paraları sen nereden buldun, kaç para vergi ödedin? Bu karapara mıdır, uyuşturucu işi midir?’’ diye sormuyor, soramıyor.

Türkiye'de götürürsen büyük götüreceksin! Binbir cambazlık yapacaksın, çok büyük oynayacaksın! Belli partileri de arkana alacaksın.

O takdirde sana ne Maliye dokunur, ne de başkası.

Jet-Pa'ya kolay gelsin! Hayırlı işler diliyorum.X

YAZARIN DİĞER YAZILARI