Dünya Haberleri

  Jet hızıyla zirve

  Zeynel LÜLE Uğur ERGAN
  28.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hayaletleri ve 800 metre uzunluğundaki labirent parkıyla meşhur Londra yakınlarındaki Hampton Court Sarayı’nda gayri resmi bir zirvede buluşan AB liderleri bütçe krizini aşacak bir çözüm bulamadı. Krizi büyütmemek için toplantı sekiz saatte son bulurken AB tarihine de en kısa zirve olarak geçti.

  LONDRA yakınlarındaki Hampton Court Sarayı’nda yapılan AB devlet ve hükümet başkanlarının gayriresmi zirvesi, bütçe krizini daha da büyütmemek için sekiz saat gibi kısa bir sürede noktalandı. Hampton Court buluşması, AB tarihinin en kısa zirvesi olarak kayıtlara geçti.

  SOMUT KARAR YOK

  Liderler, Haziran ayında yaşanan ‘bütçe krizi’ni daha da alevlendirmemek için bu konuda alınacak kararı, Aralık ayına bıraktılar. Sadece ‘karşılıklı görüşlerin’ dile getirildiği zirvede somut herhangi bir karar alınamadı.

  AB ülkelerinin tarım ödenekleri konusundaki görüş farklılıkları sürdüğü için 2007-2013 bütçesi henüz onaylanamadı, bu nedenle 10 yeni AB üyesi mali yardım alamıyor. Bu konuda özellikle İngiltere ile Fransa arasında sorun yaşanıyor. Fransa’nın 2002’de belirlenen ‘mali program’ nedeniyle, tarım yardımlarının yüzde 40’ını alması, Londra’nın tepkisine yol açıyor.

  İngiltere Başbakanı Tony Blair, tarıma yönelik yardımların azaltılması ve bu yardımların daha çok bilim ve teknolojiye ve özellikle de ‘araştırma’ya yönlendirilmesini istiyor.

  Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, AB içindeki ‘çıkmazın’ aşılması için, öneri sundu. Chirac, iş alanlarının yaratılması ve de ‘rekabetin güçlendirilmesi’ için yapılacak araştırma projeleri için ‘10 milyar Euro’ tutarında bir ek bütçe ayarlanmasını istedi. Chirac, kamu ve özel yardımlarla bu alanda ‘araştırmaya’ yönelik yardımların 2013’e kadar 30 milyar euroyu bulacağını söyledi.

  Zirvenin yapıldığı ve İngiliz Kralı 8’inci Henry’nin sarayı olan Hampton Court, hayalet söylentileri ve 8 bin ağacın bulunduğu bahçesi ve 800 metrelik labirent parkıyla meşhur. Labirentte yolu bulmak yaklaşık 20 dakika sürüyor, ancak park görevlileri yolunu şaşırması muhtemel ziyaretçilerin yardımına koşmak için hazır bekliyor.

  Seferi Başbakan öğle yemeğinde

  3 Ekim sonrasında AB liderleriyle ilk zirvesine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere’ye Yemen’den yedi saatlik bir yolculukla geldi. Hırvatistan başbakanı ile ‘müzakerele başlayan ülke’ lideri olarak Londra’daki toplantıya katılan Erdoğan, birkaç günden beri seyahatte olması nedeniyle oruç tutmadı ve seferi olduğu için AB liderlerinin ‘öğle yemeğinde’ yerini aldı. Zirveyi organize eden yetkililere Müslüman ülke liderlerinin domuz eti ve kabuklu deniz ürünü yemediğine dair bilgi verildiği öğrenildi. Öğle yemeğinde liderlere İngiliz yemeği karamelalı puding ve yanında da Bordeaux Pomerol 1986 mahsulü Fransız şarabı ikram edildi.

  Toplantının altyapısı Türk mühendisten
  /images/100/0x0/55ea3e69f018fbb8f8739860
  AB liderlerini Londra’nın güneybatısındaki Hampton Court Sarayı’nda biraraya getiren Londra Zirvesi’ni organize eden ekibe bir Türk liderlik etti. Jack Morton Organizasyon şirketinin IT Müdürü Yalçın Kaplan, Londra zirvesinin alt yapısını hazırlayabilmek için bir aydır çalıştıklarını söyledi. 16 yıl önce İngiltere’ye master yapmak için gelen Ankaralı bilgisayar mühendisi Yalçın Kaplan, zirve için içişleri ve dışişleri bakanlığıyla yakın bir çalışma yürüttüklerini anlattı. Londra Üniversite’nde bilgisayar masteri yaptıktan sonra Hackney Koleji’nde 5 yıl öğretmenlik yapan Türk mühendis Hürriyet’e şunları söyledi:

  ‘Bu firmayla 10 yıldır çalışıyorum. Bu organizasyonların teknik olarak mükemmel olması gerekiyor. Bu nedenle bir organizasyona başladıktan bitinceye kadar olayın stresi bitmez. Herhangi bir sorun olursa müdahale etmek gerek.’

  G-8 zirvesi ve 2004 Olimpiyat Oyunları’nın açılış ve kapanış seromonisinde de görev alan Yalçın, ‘Bir Türk olarak Türkiye’nin bu noktaya gelmesini büyük bir zafer olarak görüyorum’ dedi.

  ERDOĞAN’DAN KIBRIS UYARISI
  /images/100/0x0/55ea3e69f018fbb8f8739862
  İzolasyon kalkmazsa limanlar açılmaz

  BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs’a yönelik ‘ambargonun’ kaldırılmaması halinde Türk liman ve havaalanlarının açılması konusunda hiçbir adım atılmayacağını söyledi. Erdoğan, AB’nin bu konuda Kuzey Kıbrıslı Türklere ‘taahhütleri olduğunu’ belirterek, adadaki soruna yönelik çözüm arayışlarının BM nezdinde yürütülmesi gerektiğini de söyledi.

  Başbakan Erdoğan, katıldığı ‘Hampton Court’daki AB zirvesi sonrasında düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs’la ilgili bir soruya karşılık, ‘Türkiye’ye verilmiş sözler vardır ve 24 nisandaki referandumda eveti çıkarın, garantör ülke olarak bize destek verin, Annan planı evet alsın ve gerisine karışmayın denilmiştir’ dedi.

  Erdoğan, müktesebata karşı ve sorunları olmasına rağmen Güney Kıbrıs’ın üye yapıldığını belirten Erdoğan şöyle devam etti: ‘Biz artık bunların üzerinde durmuyoruz. Ama bundan sonraki sürece yönelik olarak bu tanımanın, BM zemininde olması gerekir, AB zemininde değil. Kaldı ki AB’nin de böyle bir yetkisi yoktur.’ Erdoğan, BM’nin müzakerelerinin dört kez sonuçsuz kaldığını ve beşinci kez bu işe girişmiyorsa, bunun bir ‘risk’ olarak gördüğü için girmediğini belirten Erdoğan, ‘Burada bizler, Kuzey Kıbrıs’ın üzerindeki ambargo kalkmadıktan sonra liman ve havalimanları konusunda olumlu yaklaşım içerisine girmeyiz. Neticesi ne olursa olsun’ diye konuştu.

  ALMANYA’NIN TUTUMU DEĞİŞMEYECEK

  AB zirvesi sırasında Almanya Başbakanı Gerhard Schröder’le de görüştüğünü belirten Erdoğan, ‘İnanıyorum ki koalisyon hükümetinde de aynı hassasiyeti devam ettireceklerdir. Bayan Merkel ile görüşmemizde zaten kendileri bunu ifade ettiler’ dedi. Erdoğan, Avusturya’nın 1 Ocak 2006’dan itibaren AB Dönem Başkanlığı’nı devralacak olmasının da bu süreci olumsuz yönde değiştirmeyeceğini ifade etti. Erdoğan ayrıca, ‘Irak için Türkiye’nin de dahil olduğu Müslüman ülkelerden Barış Gücü oluşturulmasına’ dair haberleri ‘Koskaca bir yalan’ diye niteledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı