Jet Fadıl'a ‘izinsiz halka açılma’ davası

Hürriyet Haber
01.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 01.02.2000 - 00:01

SPK'dan izin almadan piyasada işlem yapan Jet-Pa Holding'in patronu Fadıl Akgündüz hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'nın hazırladığı iddianamede, Almanya'daki Jet-Pa'dan Türkiye'ye para transferi kayıtları da yer aldı.

İSTANBUL Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Jet-Pa Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Akgündüz hakkında, ‘‘SPK'dan izin almadan sermaye piyasasında izinsiz olarak faaliyette bulunmak suçunu işlediği’’ gerekçesiyle, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)'nun geçen kasım ayında yaptığı suç duyurusu üzerine açılan davanın ilk duruşması, Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde mart ayında yapılacak.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Emre tarafından hazırlanan iddianamede, Akgündüz'ün Sermaye Piyasası Kanunu'nun ‘kurul kaydına alınma’yı düzenleyen maddesine aykırı davrandığı belirtildi.

Kanunun sözkonusu maddesi, Kurul'un iznini almadan hisse senedi ihraç eden ve halka arz yapan kişilerin 1-3 yıl hapis ile 500 milyon liradan 1 milyar liraya kadar ağır hapis cezasıyla cezalandırılmasını öngörüyor.

İKİ JET-PA ARASINDA VİRMAN

Akgündüz hakkında hazırlanan iddianame, Jet-Pa ile Almanya'da faaliyet gösteren Jet-Pa Gmbh arasında ‘organik bir bağ’ bulunduğunu belirlemesi açısından önem taşıyor.

İddianamede Fadıl Akgündüz'ün, Jet-Pa Yönetim Kurulu başkanlığının yanısıra, Almanya'da faaliyet gösteren Jet-Pa International and Traiding Gmbh'nin ‘tek yetkilisi’ olduğu vurgulandı.

Savcılık iddianamesinde, Jet-Pa Holding ile tek yetkilisi Akgündüz olan Jet-Pa Gmbh arasında sürekli para transferi yapıldığı belirtildi. Türkiye'de yerleşik kişilerden toplanan bu paralar için Osmanlı Bankası'nın Merter Şubesi'nde ‘1520-424890’ nolu hesap kullanıldı.

Jet-Pa'nın ortak sayısının tahminen 15 bin civarında olduğu belirtilen iddianamede Şirket'in Internet üzerinde ‘www.jetpa.com.tr’ sitesinde ‘şeffaf ortaklık sistemi’ adı altında ortak çağrısı yaptığı belirtilerek, bu durumun da yasaya aykırı olduğu belirtildi.

1 Aralık 1999 tarihini taşıyan iddianamede, sözkonusu suçun tarihi olarak ‘23 Kasım 1999 ve öncesi’ gösterildi.

Akgündüz hakkında dava açılmasına dayanak oluşturan SPK'nın suç duyurusuna, denetçilerce hazırlanan raporların yanısıra, Jet-Pa ve Akgündüz hakkında bugüne kadar yayımlanmış bütün gazete haberleri de ek olarak kalın bir dosya halinde sunuldu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı