Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Jest sırası Gül’de

  Nuray BABACAN / ANKARA
  31 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 31 Temmuz 2012 - 01:51

  Cumhurbaşkanı Gül’ün Basın Danışmanı Ahmet Sever’in Vatan Gazetesi’ne verdiği röportajda, Gül’ün 2 kez seçilmesinin yasayla engellenmeye çalışılması, bazı AK Partililerin açıklamalarından rahatsız olduğu iddiası ve yasal olarak yeniden aday olabileceğini anımsatması, AK Parti’de gündemi oluşturdu.

  Birçok partili,  yorum yapmaktan kaçınırken, partinin 2’nci adamı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, şunları söyledi:

  Gül aday olmaz

   “Sayın Cumhurbaşkanı’nın bir daha aday olamayacağına dair hükmün yasaya konmasına üzüldüğünü tahmin etmek zor değil. Ama Anayasa Mahkemesi’nin kararı, bu konuya açıklık getirmiştir. Cumhurbaşkanı Gül de aday olabilecektir. Ancak, Gül ile Erdoğan arasında özel bir hukuk vardır. Erdoğan cumhurbaşkanlığına aday olduğunda Sayın Gül ‘Ben de adayım’ demez. Aday olabilmesi, bunun imkan dahilinde olması mutlaka aday olacağı anlamına gelmez. Daha önce Başbakan aday olabilecekken, cumhurbaşkanlığını bir tarafa bırakmıştır. 2007’de ‘Cumhurbaşkanı adayımız Gül kardeşimdir’ dedi. İkisi arasındaki ilişki, kader birliği, dostluk ve kardeşlik hukukuna dayalıdır. Dolayısıyla biri diğerine zarar verecek bir eylemin içinde olmaz. Başbakan siyasi yasaklı olduğu dönemde 58’inci hükümetin kurulması görevini Abdullah Gül üstlenmiştir.

  Torun sevecek değil

  Anayasa değişikliğinin ardından Başbakan, milletvekili seçilme imkanına kavuştuğunda ise Gül de bir gün beklemeden istifa etmiş ve görevi anında Sayın Erdoğan’a teslim etmiştir. Aralarında böyle bir hukuk varken, Erdoğan ‘Başbakanlıkta son dönemim’ demişken, Gül’ün farklı tutum içinde olacağı kanaatinde değilim. Gül, çok iyi cumhurbaşkanı oldu. Yeniden aday olabilecekken, yapabileceği bir şeyi yapmaktan geri durursa onun adı jest olur. Başbakanın geçmişte yaptığı jestlere, jestle karşılık vereceğini düşünüyorum. Sever’in görüşlerinin kendisine ait olduğunu düşünüyorum. Gül’ün bilgisi dahilinde, onun tavsiyesiyle yapılmış açıklamalar olduğunu sanmıyorum. Her ikisi de böyle önemli bir konuda, 2 yıl gibi bir süre varken, ser verirler, sır vermezler. Erdoğan da Gül de çok ketumdur.Cumhurbaşkanı’nın bazı AK Partili arkadaşlarımızın beyanatlarından rahatsız olmasını tabii karşılarım. ‘Gül, siyasete döner mi?’ diye bana daha önce de soruldu. Oturup torunları sevecek değildir. Potansiyel olarak her görevi üstlenebilir, elbette siyasete dönebilir.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı