ANKARA HABERLERİ

Jeotermalde Avrupa’nın birincisiyiz

Hürriyet Haber
23.10.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği ve Kızılcahamam Belediye Başkanı Adem Özbekler, Türkiye’nin jeotermal kaynaklarında Avrupa birincisi olduğunu bildirdi.

Hürriyet Haber

Jeotermal kaynaklı belediyelerin başkanlarının bir araya geldiği toplantı dolayısıyla Antalya’da bulunan Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği ve Kızılcahamam Belediye Başkanı Adem Özbekler, Türkiye’nin jeotermal kaynakları itibariyle dünyada yedinci, Avrupa’da birinci sırada bulunduğunu belirtti. Türkiye’de 178 alanda jeotermal kaynak bulunduğunu ifade eden Özbekler, bunun ancak yüzde 10’unun kullanılabildiğini söyledi. Özbekler, jeotermal kaynaklarından ülke genelinde 70-80 derece sıcaklıkta 100 bin konutun ısıtıldığını, bunu 500 bine çıkarmayı hedeflediklerini anlattı.

Elektrik üretimi

Jeotermal kaynaklara ilişkin kanunda, jeotermal kaynaklarından elektrik üretimine ilişkin düzenlemelerle sektörün önünün açıldığına işaret eden Özbekler, özellikle Ege bölgesinde yüksek sıcaklıktaki jeotermal kaynaklarının elektrik üretimi için değerlendirilebileceğini vurguladı. Buna karşın kanunun uygulamasında sıkıntılar yaşandığını ifade eden Özbekler, kanunda yer alan idare tanımının, "İdare belediye sınırları içerisinde belediye, belediye sınırları dışında ise İl Özel İdaresidir" şeklinde değiştirilmesi gerektiğini ileri sürdü.

Sektöre indirim

Özbekler, jeotermal sektörünün daha da geliştirilmesi için bazı önlemlerin alınması gerektiğini de belirterek, jeotermal kaynaklarından ısıtmada yüzde 18 olan KDV oranının yüzde 1’e indirilmesini, jeotermal kaynaklarında kullanılan enerji fiyat tarifesinin yüzde 50 ucuzlatılmasını, jeotermal sektörü tarafından kullanılan alet ve ekipmanların alımında gümrük vergisinde indirime gidilmesini istedi.

Özellikle 30-40 derece sıcaklıkta bulunan jeotermal kaynaklarının seracılık sektöründe de kullanılmasının tarım sektörüne önemli katma değer yaratacağını bildiren Özbekler, jeotermal kaynakları sektörünün yıllık 6 milyar dolarlık katma değer sağladığını sözlerine ekledi.

Termal turizm

Termal turizm için Türkiye’de çok büyük potansiyel olduğuna dikkati çeken Özbekler, Avrupa’da sigorta şirketlerinin yaşlıların kaplıca tedavilerini üstlendiğini, bu nedenle Avrupalı sigorta şirketleriyle bağlantıların kurulması gerektiğini söyledi. Özbekler, kaplıca tedavisi gören turistlerin 20-25 gün konakladığını, bu sayede termal tesislerde yaz ve kış aylarında doluluk oranlarının artırılabileceğini vurguladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Jeotermalde Avrupa’nın birincisiyiz haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

20 Şubat 2018, Salı
 • İmsak
  06:05
 • Guneş
  07:28
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:07
 • Akşam
  18:36
 • Yatsı
  19:55
Sayfa Başı