Ege Haberleri

EGE

  Jeotermal üretimle 30 bin konuta elektrik enerjisi

  Burhan CEYHAN/ GERMENCİK
  12.12.2014 - 01:10 | Son Güncelleme:

  AYDIN'ın Germencik İlçesi'nde jeotermal enerjiyi kullanarak 2009 yılında elektrik üretimine başlayan Maren Maraş Elektrik Üretim A.Ş., 30 bin konutun ihtiyacını karşılıyor.

  Maren Maraş Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Şişman, çevreye ve doğaya zarar vermeden 5 yıldan bu yana yenilenebilir elektrik üretimi yaptıklarını vurguladı. Germencik'te 190 bin dönüm arazi üzerine kurulu tesislerinde 4 elektrik üretim santrallerinin olduğunu belirten Şişman, şöyle dedi:
  "Bu santrallerde yıllık 800 milyon megawatt'lık elektrik üretimi yapıyoruz. Maren enerjiye ait 50 enerji üretim kuyusu var. Kuyularımızın derinliği 2 bin metre ile 4 bin 250 metre arasında. Bu kuyuları açmak için de yine iki sondaj makinemiz bulunuyor. Kuyulardan çıkan suyun sıcaklığı ise 160 ila 170 derece arasında değişiyor."
  Jeotermal üretimle 30 bin konuta elektrik enerjisi
  350 MİLYON DOLARLIK YATIRIM
  Şirketin her geçen gün büyümeye devam ettiğini söyleyen Şişman, Maren Enerji olarak 5 yılda Germencik'te yaptıkları yatırımın değerinin 350 milyon dolar olduğunu bildirirken, "Şu an itibari ile burada üretilen elektrik, Aydın'da 30 bin konutun elektriğini karşılıyor. Aydın ekonomisine burada çalışmakta olan personelle de can veren bir şirketiz. Mevcut daimi çalışan personel sayımız 275 kişi. Ancak şantiyeler ve inşaatlarda çalışan işçilerle birlikte bu sayı zaman zaman 500'e kadar çıkıyor" diye konuştu.
  Jeotermal üretimle 30 bin konuta elektrik enerjisi
  HEDEF KAPASİTEYİ İKİYE KATLAMAK

  Bundan sonraki yıllarda hedeflerinin şu andaki üretim kapasitesinin iki katına çıkmak olduğunu da vurgulayan Şişman, "Kuyu sayımız ve enerji üretim kapasitemiz her geçen gün artıyor. Gelecek yıllardaki hedeflerimiz şu andaki enerji üretimi yaptığımız enerjiyi ikiye katmak olacaktır. Bunun için çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor" dedi.
  Jeotermal üretimle 30 bin konuta elektrik enerjisi

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı