İZMİR HABERLERİ

Jeotermal işçilerinden sözleşme eylemi

DHA
21.04.2016 - 14:21Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Valiliği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yüzde 50 ortak olduğu İzmir Jeotermal Anonim Şirketi'nde 40 işçiyi kapsayan toplu sözleşme krizi çıktı. Yetkili Sendika TES-İş'in yüzde 15 zam isteğine karşın yönetimin yüzde 9 zam önermesi üzerine ortaya çıkan uzlaşmazlığa tepki gösteren işçiler eylem yaptı.

İzmir Jeotermal Şirketi'nde çalışan 40 işçiyi kapsayan ve 1 Ocak 2016'da başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. Şirkette örgütlü sendika Türk-İş'e bağlı Tes-İş 1 No'lu Şube Başkanı Muharrem Ekin ve işçiler Büyükşehir Belediyesi ve İZSU Genel Müdürlüğü önünde talep ettikleri maaş artışını verilmemesini protesto etti. Ekin yaptığı konuşmada, sosyal haklarda anlaştıklarını ancak ücret zammı ve iş riski zammı konusunda uzlaşamadıklarını açıkladı. Yönetimin maaşlara yüzde 9 oranında artış verdiğini, kendilerinin ise yüzde 15 zam talep ettiğini belirten Ekin, “İşçiler 1800-2200 TL arasında değişen oranlarda maaş alıyor. Ancak vergiyle maaşlar yılın ilk altı ayından sonra oldukça düşüyor. Çalıştığımız iş kolu nedeniyle iş riskinin de maaşa yansımasını bekliyoruz" dedi.

Şirket'in 20 milyon TL cirosu olduğunu, 15 gün önce Seferihisar'daki kuyuları elektrik üretilmesi için yıllığı 500 bin ABD Dolara kiraya verildiğini belirten Ekin, “İşverenin ekonomik kazancı iyi. İşçilere yüzde 15 zamlı maaşı verebilirler. Vali Mustafa Toprak'la da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'yla da görüştük. Yardımcı olacaklarını söylediler. Ancak, arabulucu dönemi 27 Nisan'da sona eriyor. Masa başında sözleşmeyi bitirme çağrısı yapıyorum" dedi. Eyleme Türk-İş Bölge Temsilcisi Süleyman Yıldırım da destek verdi.

İZMİR (DHA)

foto

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Jeotermal işçilerinden sözleşme eylemi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Nisan 2016 tarihinde saat 14 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Jeotermal işçilerinden sözleşme eylemi haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:30
 • Guneş
  08:15
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:00
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı