Ege Haberleri

  Jeotermal heyecan

  Hürriyet Haber
  07.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Edremit'i temiz ve ucuz olarak ısıtacak jeotermal enerji için önümüzdeki yıl start veriliyor. İlk etapta ön abonelik için 100 dolar verenlerin kaydı yapılacak

  EDREMİT Belediyesi'nin jeotermal ısıtma sistemi projesi, Başkan Tuncay Kılıç, Avrupa Jeotermal Birliği Başkanı Orhan Metroğlu, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Necdet Hacıoğlu, Belediye Meclis Üyeleri, muhtarlar ve halkın katıldığı bir toplantıda tanıtıldı.

  Sıcak su da verilecek

  KILIÇ, Mart 2001'de start alacak projede, ön abonelik için 100, kesin abonelik için ise 1260 dolar ödeneceğini açıkladı. ‘‘Kışın günün 24 saatinde ucuz ve tehlikesiz ısınacak, sıcak su kullanacaksınız. Hava kirliliği bitecek, temiz ortama, rahata ve konfora kavuşacaksınız'' dedi

  Tükenmez

  MERTOĞLU da, jeotermal enerjiyi slayt gösterisiyle tanıtırken, tükenmeyecek enerji kaynaklarından biri olduğunu söyledi. ‘‘Yerin altındaki güneş gibidir. Kömür, fuel-oil gibi yakıtlar için verilecek paranın dörtte biriyle sürekli ısınma ve sıcak su kullanımı sağlanacak'' diye konuştu.

  200 yıl ömürlü olacak

  ARAŞTIRMA, 14 bin konut bulunan Edremit'te, 25 bin konuta yeterli jetormal enerji kaynağı bulunduğunu bildiren Mertoğlu, üç yılda tamamlanması planlanan projenin 200 yıl ömürlü olacağını kaydetti. Edremit'in, şanslı olduğu jeotermal enerjiyi iyi değerlendirmesini istedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı