Ege Haberleri

EGE

  Jeotermal atağı

  Hürriyet Haber
  03 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 03 Aralık 2000 - 00:01

  İL Genel Meclisi 19. Dönem Kasım Ayı 4. Toplantısı'nda konuşan Vali Alaaddin Yüksel, jeotermal enerjinin kuyulardan çıkarılıp binalar taşımanın Özel İdare'nin işi olmadığını savundu. Bunun için Jeotermal Yüksek Danışma Kurulu'nca yönetmelik hazırlandığını bildiren Vali Yüksel, ‘‘Bakanlığa sunacağız. Kabul edilmezse, bir ilk daha yapıp, gerekirse hazırlanan yönetmeliği Resmi Gazete'de Valilik Kararı olarak yayınlatıp, yürürlüğe koyacağız. Böyle bir zenginlik dururken, İzmir'in artık beklemeye tahammülü kalmadı’’ dedi.

  İLK etapta Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina başta olmak üzere ilçesinde jeotermal enerji kaynağı bulunan tüm belediye başkanlarıyla görüşeceğini ifade eden Yüksel, ‘‘İzmir'de 220 bin konutu ısıtacak termal kaynak var. Özel İdare şimdiye kadar 5 bin konutun ısıtılması için gerekli olanağı sunarak, öncülük görevini yaptı. Bundan sonrası yerel yönetimlerin ve özel teşebbüsün işi. Termal sudan yararlanmak isteyen gelecek, mevzuatını öğrenip ona uygun kuyusunu açacak, suyunu kullanacak. Özel İdare de denetimini yapıp, açılan kuyunun başına bir ölçüm saati yerleştirerek, kullanım bedelini alacak’’ dedi.

  REZERV HARİTASI

  İZMİR'de Jeotermal Yüksek Danışma Kurulu tarafından geniş çaplı bir tespit çalışması başlatıldığını ifade eden Vali Yüksel, rezervin tam olarak tespitinin ardından, yoğunluk bölgelerini ve kulvarı gösteren bir jeotermal haritası oluyturulacağını söyledi. Yüksel, ‘‘Bu çerçevede talebi olana şartname verilip, sözleşme yapılacak. Sadece Balçova'da 50 kaçak kuyu tespit edildi. Bunun önüne geçmemiz gerekiyor. Kamu, yerel yönetim, ve özel teşebbüsle işbirliğine gideceğiz. Özel İdare artık, sadece kuyunun başında durup, kontrolörlük yapacak, kullanım bedelini alacak. Türkiye'deki elektrik enerjisi tüketiminin yüzde 12'sinin yapıldığı İzmir'de alternatif enerjinin faal hale getirilmesi şart’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı