JCR: Türkiye'ye güven arttı, notu yükselttik

Hürriyet Haber
03.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 03.02.2000 - 00:01

KREDİ notumuzu ‘‘BB’’den ‘‘BB+’’ya çıkaran Japon reyting kuruluşu JCR, Türkiye'nin ‘‘kredi izleme’’ pozisyonundan da çıkarıldığını açıkladı. JCR, uluslararası piyasalara ‘‘Türkiye'ye güven artıyor’’ mesajı verdi.

JAPON reyting kuruluşu JCR, Türkiye'nin kredi notunu ‘‘BB’’den, BB(+)'ya yükseltirken, Türkiye'nin ‘‘kredi izleme’’ pozisyonundan çıkartıldığı da vurgulandı. JCR, Türkiye'nin kredi notunun yükseltilmesine neden olarak, ‘‘Meclis'te çoğunluğa sahip olan koalisyon hükümetinin, yapısal reformların gerekliliğini kabul etmesi, IMF ile 4 milyar dolar hacimli bir stand-by anlaşması imzalaması ve Yunanistan ile gelişen ilişkilerle birlikte Avrupa Birliği tarafından aday üye olarak kabul edilmesi’’ gibi unsurlar ile uluslararası alanda Türkiye olan güvenin artmasını gösterdi.

JCR, açıklamasında Türkiye ekonomisinin 2000 yılında yüzde 5.5 büyüyeceği tahmininde bulundu. JCR tarafından yapılan açıklamada, TBMM'de yüzde 64'lük çoğunluğa sahip mevcut hükümetin, yapısal reform alanında önemli kanun tasarılarını yasalaştırdığı bildirildi.

Açıklamada, Türkiye'de mevcut bankacılık sistemini güçlendiren yeni bankacılık yasası, yabancı sermayenin doğrudan yatırımı ile özelleştirmeyi kolaylaştırıcı anayasa değişikliklerinin yapıldığı, bütçe açığını kapatmak amacıyla sosyal güvenlik alanında reforma gidildiği de belirtildi.

Açıklamada, daha önce bazı çevrelerin endişelerine neden olan, hükümeti oluşturan partiler arasında ‘‘Abdullah Öcalan'ın idamının ertelenmesi ile Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in ikinci kez 5 artı 5 yıllık dönem için bu göreve seçilmesine olanak veren Anayasa değişikliğine’’ gidilmesine dönük yaklaşımların, hükümetin yapısal reforma devam edeceği, siyasi istikrara öncelik vereceğini gösterdiği kaydedildi.

Açıklamada, depremler nedeniyle enflasyon baskısının artmasının beklendiği de vurgulandı.

Türkiye'ye güveni artıran gelişmeler

<ı>IMF ile 4 milyar dolarlık stand-by anlaşması yapılması.

Türkiye'nin AB'ye tam üyelik adaylığının kabul edilmesi.

Hükümetin reformları kararlılıkla yapması.

Hükümetin Cumhurbaşkanlığı için 5+5'te anlaşması.

Atılan kararlı adımların, reformların süreceğini göstermesi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı