« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Japonya'ya sumocu göndereceğiz

Japonya Başbakanı Juniçiro Koizumi'nin Türkiye'yi ziyareti sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede dile getirdiği, “Türk pehlivanların, Japonya'daki sumo şampiyonasına katılması” isteğini, Ankara Büyükşehir Belediyespor Kulübü yerine getirmek istiyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Ankara Büyükşehir Belediyespor Kulübü Güreş Koordinatörü Yaşar Kale, Japonya Başbakanı Koizumi'nin sumo şampiyonası için Türkiye'den de pehlivan istemesinden büyük memnuniyet duyduklarını ve bu isteği yerine getirmekten büyük onur duyacaklarını belirtti.

Kale, şöyle devam etti: “Orada başarılı olabilecek Türk pehlivanların çoğu kulübümüzün bünyesinde yer alıyor. Geçen yıl Kırkpınar'da başpehlivan olan Şaban Yılmaz ve ikinci olan Ekrem Yavuz'un yanı sıra Kırkpınar'ın 2003 yılı başpehlivanı Kenan Şimşek, 2002 yılı başpehlivanı Vedat Ergin ve yine başpehlivanlığa güreşen Şükrü Kazan, Ümit Balta, Gökhan Arıcı, Mahmut Kavakçı ve Hüseyin Şahinal Ankara Büyükşehir Belediyespor'un sporcusu.

Kulüp başkanımız Kadir Ramazan Coşkun ile yaptığımız görüşmede, Japonların istedikleri sayıda pehlivanı, sumo şampiyonasına göndermeye karar verdik. Bunun için öncelikle Japonya Büyükelçiliği'yle temasa geçeceğiz.”

2004 yılında Japonya'ya giderek sumo güreşini incelediklerini anlatan Yaşar Kale, “Bizim karakucak ve yağlı güreşlerimiz gibi geleneksel bir güreş dalı olması nedeniyle büyük ilgi çekiyor. Teknikten çok itici güç isteyen bir spor dalı. Zaten sporcular da antrenman yapmaktan ziyade, mümkün olduğunca kilo almaya çalışıyorlar. Halen sumo güreşinde büyük şampiyon (yukozuna) bir Moğol. Eski Kırkpınar başpehlivanımız Ahmet Taşcı da sumo güreşinde ağır sıklette üçüncülük kazanmıştı. Bizim güreşçilerimizin de orada başarılı olacağına inanıyorum” diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler