ANKARA HABERLERİ

Japonya'dan 'Birlikte Ramazan' önerisi

Hürriyet Haber
27 Ağustos 2012 - 17:05Son Güncelleme : 27 Ağustos 2012 - 17:05

Hürriyet Haber

JAPONYA Müslümanlar Derneği, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'den “Ramazanı birlikte yapalım” talebinde bulundu.
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Japonya Müslümanlar Derneği Başkanı Emin Tokumasu ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Kabulde Japonya'daki Müslümanların temsilcisi olan bu kurumu ağırlamaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Görmez, iki millet arasındaki duygusal yakınlığa dikkati çekti.
 Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan Tokyo Camisi'nin iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşliği daha da pekiştirdiğine dikkati çeken Görmez, Tokyo Camisi'nin Sultan Ahmet Camisi gibi dünyada önemli mabetlerden biri olarak tanınmaya başladığını vurguladı. Görmez, caminin yanında kültür merkezi yapacaklarını da bildirdi.

Yirmi yıldır hilali göremedik...

Görmez'den talepleri olduğunu ifade eden Japonya Müslümanlar Derneği Başkanı Emin Tokumasu ise Ramazan'ı hep beraber yapmak istediklerini söyledi. Ramazan'da hilali gözetleyen gruplar oluşturduklarını kaydeden Tokumasu, bunu 20 yıldır yaptıklarını ancak henüz hilali göremediklerini dile getirdi.
 Bu sebeple Japonya'ya en yakın ülke Malezya'yı dikkate alarak Ramazanı geçirdiklerini belirten Tokumasu, “Malezya'da gece olduğu zaman Ramazanla ilgili Malezya hükümeti duyuru yapıyor, oradaki duyuruya göre de derneklere duyuruluyor. Onlarda insanlara duyuru yapıyor. Tokyo Camisi güneşi dikkate alarak yaptığı için bu gruba dahil değil” diye konuştu.

Belki hepimiz Tokya'ya uyarız

Bazen bir gün farkla değişiklik olduğuna dikkati çeken Tokumasu, eğer mümkünse Japonya'da yaşayan Müslümanlar olarak Ramazanı hep beraber yapmak istediklerini dile getirdi.
Konunun ilmi bir konu olduğunu anlatan Görmez, “Bunu ilmi olarak konuşacağız, belki orada hepinizin Tokyo Camisi'ne uymanız gerekebilir. Bu ilmi bir konu. İlmi olarak siz bizi ikna ederseniz biz size, biz sizi ikna edersek siz bize tabi olursunuz” dedi.
Görmez'e Japonca Kur-an'ı Kerim tercümesi hediye eden heyete, Görmez de özel baskı Kur-an'ı Kerim takdim etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Japonya'dan 'Birlikte Ramazan' önerisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ağustos 2012 tarihinde saat 17 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Japonya'dan 'Birlikte Ramazan' önerisi haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:11
  • Guneş
   05:59
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:48
  • Akşam
   19:44
  • Yatsı
   21:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı