Japonya'da son 15 yılın en büyük iflası yaşanıyor

Hürriyet Haber
20.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dünyanın ABD'den sonra ikinci büyük ekonomisi olan Japonya'da son 15 yılın en büyük iflasları yaşanıyor. Yapılan bir araştırmaya göre, Japonya'da geçen yıl şirketler yüzde 17 artarak, 20 bine dayandı. Japon hükümet yetkilileri de, ekonomik krizin tam ortasında olduklarını gizlemiyorlar.

ABD'nin ardından dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Japonya'da iflasların geçen yıl, İkinci Dünya Savaşı sonrasının en yüksek ikinci seviyesine ulaştığı bildirildi.

Özel bir araştırma şirketi olan Teikoku Databank tarafından yapılan araştırmaya göre, ekonomik durgunluk girdabından bir türlü çıkamayan Japonya'da şirket iflasları 1998 yılında yüzde 17.1 artarak 19 bin 171'e ulaştı.

Söz konusu araştırmada, batan şirketlerin ardında bıraktığı borç miktarının ise geçen yıl yüzde 2.6 yükselerek 14 trilyon 380 milyar yene (126 milyar dolar) ulaştığı ve bu sayının savaş sonrasının en yüksek seviyesi olduğu belirtildi. Teikoku Databank şirketi yetkilileri, hükümetin kredi politikasının etkisinin geçmesinin ardından Japon şirketlerin zor günler yaşayacağını özellikle, şirketlerin hesaplarını ibraz ettiği mart ayında, yeni iflasların gündeme gelebileceğini söyledi.

İflas eden şirketlerin ardında bıraktığı borç miktarındaki bir önceki rekor ise 14 trilyon 210 milyar yen ile 1997 yılında kırılmıştı.

İLKİ 1984'TE OLDU

Japonya, II. Dünya Savaşı sonrasının en büyük iflaslarını 1984 yılında yaşamış ve bu tarihte 20 bin 841 şirket iflas ettiğini açıklamıştı.

Savaş sonrasının en büyük ekonomik durgunluğunu yaşayan Japonya'da, ticaretin ve yatırım yapmanın her geçen gün biraz daha zorlaştığı ve tüm sektörlerde iflasların iki haneli yüzdelik oranlara ulaştığı belirtiliyor. Fiyatlardaki düşüşün, tüketimin bir türlü artmayışının ve kredi bulmakta yaşanan zorlukların şirketlerin borç yükü altına girerek iflas bayrağını çekmesinde etkili olduğu kaydediliyor.

İnşaat sektöründeki iflasların 13 yıl sonra ilk kez 5 binin üzerine çıktığı, imalat sektöründekilerin ise 12 yıl sonra ilk kez 3 bini aştığı vurgulanıyor.

İFLASIN NEDENLERİ

Uzmanlar, iflaslardaki artışın nedeni olarak, Japonya'nın ikinci dünya savaşından bu yana en büyük durgunluğu yaşamasını gösterdiler.

Japon Hükümeti'nin piyasaları rahatlatmak amacıyla açıkladığı yeni ekonomik programın kısmen başarılı olduğu, yeni programda şirketlerin bankalara olan kredi borçlarının garanti altına alınması sonucu aralık ayı içerisinde, geçen yılın aynı dönemine göre iflaslarda önemli ölçüde azaldığı belirtiliyor.

Ancak uzmanlar, aralık ayındaki iyileşmenin aldatıcı olduğu ve bu durumun ‘‘krizin atlatılması’’ olarak algılanmaması gerektiğini vurguluyorlar.

EKONOMİ KRİZDE

Japon hükümet yetkilileri de dün yaptıkları açıklamalarda Japon ekonomisinin hâlâ krizde olduğunu belirttiler. Japon ekonomik Planlama Daire Başkanı Taiki Sakaiya, Japonya'nın ikinci dünya savaşından bu yana en ciddi ekonomik durgunluğu yaşadığını söyledi.

Japonya Maliye Bakanı Kiichi Miyazava ise alınan kredilerin geriye dönmediği, şirketlerin kapandığı, işsizliğin arttığı ortamda ancak ekonomik çöküntüden bahsedilebileceğini belirtti.

Japonya Makine Üreticileri Birliği'nden yapılan açıklamada ise aralık ayında makine satışlarının önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 29.7 düşerek 37.7 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği kaydedildi.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı