Japonya'da şirketlerin kârı üçte bir azaldı

Hürriyet Haber
07 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 07 Eylül 1998 - 00:01

ABD'nin ardından dünyanın ikinci büyük ekonomik gücü olan Japonya, durgunluk sürecinin ve küresel boyuta ulaşan Asya Krizi'nin faturasını ödemeye devam ediyor. Japonya'da, şirket kazançlarının mali yılın ilk yarısında üçte bir oranında azaldığı bildirildi.

Japonya'nın yüksek tirajlı ekonomi gazetelerinden Nihon Keizai Şimbun'da yer alan haberde, tüketimde yaşanan azalmadan ötürü, kimyevi maddelerden elektronik aletlere kadar hemen bütün ürünlerin satışında gerileme görüldüğü belirtildi.

Asya ülkelerinde yaşanan kriz yüzünden Japonya ile benzer ürünleri üreten ülkelerin fiyat kırması sonucu Japon firmalarının da fiyat düşürmek zorunda kaldığına dikkat çekilen haberde, bu yüzden mali yılın ilk yarısında Japon şirketlerin kazançlarında gerileme olduğu kaydedildi. Japonya'nın, önde gelen 1747 ticari şirketinin vergi öncesi kazanç tahminlerine dayanılarak hazırlanan haberde, şirketlerin vergi öncesi kazançlarının mali yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre toplam yüzde 27.6 azalarak 3.97 trilyon yene (29.3 milyar dolar) düştüğü belirtildi Haberde, 1095 şirketin ise aynı dönemde kazançlarının yüzde 31.6 gerilediği belirtildi.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı