Dünya Haberleri

  Japonya'da radyasyonlu su denize karıştı

  KAŞİVAZAKİ (A.A)
  18.07.2007 - 15:14 | Son Güncelleme:

  Japonya'da meydana gelen deprem nedeniyle, dünyanın en büyük nükleer santrali Kariva'daki depoda bulunan 400 nükleer atık varilinin devrildiği, bunların 40'ının kapaklarının açıldığı bildirildi.

  Tokyo Elektrik Enerjisi Şirketi sözcüsü Tsutomu Uehara, gazetecilere yaptığı açıklamada, nükleer santrali teftiş eden uzmanların, depodaki içinde düşük yoğunluklu nükleer atık bulunan 400 varilin devrildiğini ve 40'ının kapağının açıldığını tespit ettiklerini belirtti. Uehara, nükleer tesisin dışında radyasyon sızıntısı olmadığını kaydetti.

  Yetkililerin daha önce yaptıkları açıklamalarda, devrilen varillerin sayısının 100 olduğu, az sayıda varilin açıldığı belirtilmişti.

  Dünyanın en büyük nükleer tesisi olan Kariva santralinde, deprem nedeniyle küçük çaplı bir yangın çıkmıştı. Yetkililerin ilk açıklamaları, radyoaktif sızıntı tehlikesi olmadığı yönündeydi. Daha sonra yapılan tespitlerde, bir miktar radyasyonlu suyun denize karıştığı ve başka tehlikeli sorunlar olduğu saptandı.

  Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, santrali işleten Tokyo Elektrik Enerjisi Şirketini, deprem riskini yeterince gözetmedikleri gerekçesiyle eleştiriyor.

  Nükleer santral, güvenlik nedeniyle belirsiz bir süre kapatıldı.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı