Japonya'da en büyük özelleştirme

Hürriyet Haber
14 Ekim 2005 - 12:22Son Güncelleme : 14 Ekim 2005 - 12:22

Japonya'da büyük siyasi tartışmalara yol açan Posta İdaresi'nin özelleştirmesi tasarısı, parlamentonun üst kanadınca onaylandı.

Meclisin alt kanadında salı günü onaylanan tasarı, üst kanatta bugün yapılan oylamada 100 'hayır' oyuna karşı 134 'evet' ile kabul edildi.

Tasarının onaylanarak kanuna dönüşmesi, özellikle bu konudaki tartışmalar yüzünden geçen ay gittiği erken seçimi kazanarak yeniden iktidara dönen Başbakan Juniçiro Koizumi için büyük bir zafer olarak görülüyor.

EN BÜYÜK ÖZELLEŞTİRME

Posta hizmetlerinin özelleştirilmesi, Japonya tarihinin en büyük özelleştirmesi olacağı belirtiliyor.
Posta hizmetlerinin yanı sıra devlet desteğindeki tasarrufların korunduğu bir bankayı ve hayat sigortası sistemlerini kontrol eden Japon Posta İdaresi'nin kontrolündeki parasal servetin değeri, 330 trilyon yene (3 trilyon ABD Doları) ulaşıyor. Posta İdaresi'nin hizmetinde 25 bine yakın şubede tam ya da yarım zamanlı olarak yaklaşık 400 bin kişi istihdam ediliyor.

ÖZELLEŞTİRME ŞEKLİ

Onaylanan tasarıya göre Posta İdaresi, 2007 yılından itibaren geçici olarak bir holding çatısı altında, faaliyet alanlarına göre 4 şirkete bölünerek özelleştirilecek.

Başlangıçta yüzde yüz hissesi Japonya Devleti'ne ait olacak holdingde, posta dağıtımı, bankacılık ve hayat sigortası hizmetleri, sadece bunlardan sorumlu olacak 3 ayrı şirkete dağıtılacak. Dördüncü şirket ise Posta İdaresi'ne ait gayri menkullerin yönetimiyle çalışanların maaşlarının ödenmesinden sorumlu olacak. Tasarı kapsamında holding, bankacılık ve sigorta girişimlerindeki tüm hisselerini 2017 yılına kadar özel yatırımcılara satılarak elden çıkarılacak.

KAMUOYU BÖLÜNDÜ

Özelleştirme, Japon kamuoyunda yandaşları ile karşıtları arasında ciddi bir bölünmeye ve ateşli siyasal tartışmalara yol açıyor. Posta İdaresi'nin elindeki hükümetçe yönetilen muazzam paranın verimsiz, bürokratik kamu harcamalarıyla çar çur edildiğini iddia eden özelleştirme yandaşları, özelleştirmeyle posta hizmetlerinin daha verimli yürüyeceğini ve tasarruf mevduatlarının daha verimli yatırımlara dönüşeceğini savunuyorlar.

Karşıtları ise özelleştirmeyle kar getirmeyen seyrek nüfuslu kırsal kesimlerde posta hizmetlerinin kalitesinin düşeceği, ortaya çıkacak dev banka ve sigorta şirketlerinin sektörlerindeki daha küçük rakiplerini ortadan kaldıracağı ve özelleşen şirketlerin kapsamlı işten çıkarmalara gideceği gerekçeleriyle tasarıya karşı çıkıyordu.
(TOKYO/A.A)
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı