Dünya Haberleri

  Japonya'da 8.9'la tarihin en büyük depreminde bilanço korkutuyor

  hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER
  11.03.2011 - 08:03 | Son Güncelleme:

  Dünya, güne Japonya'dan gelen felaket haberiyle başladı. Japonya'nın kuzeyinde denizde 8.9 ile 140 yıldır ülkede ölçülen en büyük deprem meydana geldi. Depremde resmi rakamlara göre 100'lerce kişi hayatını kaybetti. Ancak ölü sayısının 1,000'i geçeceği tahmin ediliyor.

   

  FELAKETİN MERKEZİ JAPONYA'DAN EN ÇARPICI KARELER

   

  YER YARILDI EVLER İÇİNE DÜŞTÜ / FOTO GALERİ

  İŞTE SANİYE SANİYE TSUNAMİ ANI / WEB TV

  TSUNAMİ BÖYLE VURDU / WEB TV   

  İŞTE DEPREM ANI / WEB TV  

  Deprem, sabah TSİ 07.46'da Japonya'nın kuzeyinde denizin 35 kilometre altında meydana geldi. 8.9 gibi devasa büyüklükteki bu deprem, merkez üsse 373 kilometre uzaklıktaki başkent Tokyo'da bile hissedildi.   

  Depremin ardından tsunami oluştu. Japon televizyonlarından yayınlanan görüntülerde, kuzeydeki yerleşim yerlerine ilerleyen deniz sularının önüne çıkanları alıp götürdüğü görüldü. Tsunamiyle oluşan dalgaların yer yer 10 metreyi geçtiği belirtildi. 

  Özellikle kuzeydeki bu bölgelerde can kaybının artmasından korkuluyor. Ulusal Polis Kurumu'ndan yapılan açıklamada, deprem ve ardından oluşan tsunamide 137 kişinin öldüğü, 531 kişinin kayıp, 627 kişininse yaralı olduğu belirtildi. Kurumun sözcüsü, Sendai sahilinde bulunan 200-300 kadar cesedin, açıklanan ölü sayısının içinde olmadığını belirtti.

  Kyodo haber ajansı, ölü sayısının 1,000'i geçmesinin beklendiğini bildirdi. 

  Bir emniyet yetkilisi, "Hasar o kadar büyük ki bilgi alana kadar çok zaman geçiyor" dedi. Depremin yarattığı şokun ve tsunami etkisinin geçmesiyle bilançonun daha da ağırlaşmasından korkuluyor.

  Kyodo haber ajansı, Japonya'nın kuzeydoğusunda yer alan Miyagi kentinde içinde 100 kişinin bulunduğu hareket halindeki bir geminin tsunamiyle kıyıya savrulduğu bildirdi. Gemidekin akıbeti hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor. Miyagi'de ayrıca bir trenin raydan çıktığı ve bir diğerinin de kayıp olduğu bildirildi.

  Uzmanlar, meydana gelen depremin şiddetinin 1999 Marmara Depremi'nin yaklaşık 50 katı olduğunu ifade ediyor. Depremin ardından çoğunun büyüklüğü 6'nın üzerinde olmak üzere 50'den fazla artçı şok meydana geldi. Bu depremin artçı şokların en büyüğünün şiddeti ise 7.2 olarak ölçüldü.

  ENERJİ TESİSLERİNDE HASAR

  Japonya'da meydana gelen deprem ve sonrasında oluşan tsunami, tarım alanlarının yanı sıra nükleer santralleri ve petrol tesislerini de etkiledi.

  Önlem olarak 5 nükleer tesisin faaliyetleri durduruldu. Japonya'nın elektrik ihtiyacının önemli bir bölümünü nükleer enerjiden sağlamasından dolayı şu anda 4 milyon kişiye elektrik verilemiyor.

  Bir nükleer tesiste türbinlerden birinde yangın çıkınca olağanüstü hal ilan edildi. Ancak daha sonra tesisten sızıntı olmadığı yönündeki açıklama kaygıları giderdi.

  Bazı petrol tesislerinde de yangın çıkarken, ulaşım şebekesinin ise ağır hasar aldığı bildiriliyor. Çok sayıda köprü ve yolun yanı sıra raylı sistem de zarar gördü.

  Japonya'da toplam zararın milyarlarca dolara ulaşmasından korkuluyor. 1995 yılındaki 6 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği Kobe depreminin Japonya'ya maliyeti 100 milyar dolar civarında olmuştu.

  JAPON HÜKÜMETİ ALARMDA

  Japonya Başbakanı Naoto Kan, halka itidal çağrısı yaptı. Kan, depremin ardından bakanlar kurulunu olağanüstü toplantıya çağırırken, bir dizi önlem açıkladı.

  Depremden zarar gören yerlere deniz kuvvetlerinden gemiler gönderilirken, kurtarma ekipleri de harekete geçti.

  Kan düzenlediği basın toplantısında, "Depremden kaynaklanan zararı minimize etmek için hükümetimiz elinden gelen tüm çabayı gösterecektir" dedi.

  Kan ayrıca, ortaya çıkan bu olağanüstü durumla mücadelede tüm siyasi partilere ve özel sektöre hükümetle birlikte hareket etmeleri çağrısı yaptı. Bu çağrı, taraflardan olumlu yanıt buldu.

  DÜNYADAN JAPONYA'YA DESTEK

  Dünya devletleri de Japonya'ya yardım için harekete geçti. ABD Başkanı Barack Obama, Japon halkına başsağlığı dilerken, yardıma hazır olduklarını açıkladı.

  Obama yaptığı açıklamada, "(Eşim) Michelle (Obama) ile birlikte başta depremde ve tsunamide hayatını kaybedenler olmak üzere Japon halkına, başsağlığı diliyoruz... ABD bu büyük felaket döneminde Japon halkına yardım etmek için hazırdır. İki ülke arasındaki dostluk ve ittifak sarsılamaz nitelikte ve bu trajedinin üstesinden gelirken Japon halkının yanında durma kararlılığımız bu durumu güçlendirmektedir" dedi. Obama daha sonra yardım önerilerini ve başsağlığı dileğini Kan ile yaptığı telefon görüşmesinde de dile getirdi.

  Avrupa Birliği, Japonya için "uygun olan tüm desteği harekete geçireceğini" açıkladı. Libya konulu düzenlenen AB toplantısının ardından yapılan açıklamada, deprem ve tsunami haberinin "büyük bir kaygıyla" karşılandığı belirtildi.

  Açıklamada, "[Felaketten] etkilenen devletlere ve halklarına başsağlığı diliyor ve desteğimizi bildiriyoruz. Ulusal tepkilerin yanı sıra, Yüksek Temsilciliğimizden ve Komisyon'dan tüm uygun yardımın harekete geçirilmesini istedik" denildi.

  Birleşmiş Milletler, ihtiyaç olması halinde 45 ülkenin Japonya'ya yardıma hazır olduğunu açıkladı.

  BM İnsani Yardım Koordinasyon Bürosu'nun Sözcüsü Elisabeth Byrs, "45 ülkeden 68 ekip şu anda yardıma hazır halde bekliyor" dedi.

  DAVUTOĞLU: TÜRKLERİN DURUMU İYİ

  Japonya'daki depremin ardından bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bölgedeki Türklerle ilgili olumsuz bir haberin olmadığını söyledi.

  Davutoğlu, kendilerine ulaşan bilgilere göre, Japonya'daki depremde Tokyo Büyükelçiliğinde hasar meydana gelmediğini, ülkedeki Türk vatandaşları arasında da can kaybı ya da yaralanma olmadığını bildirdi.

  ÜST ÜSTE DEPREMLER

  Bu sabah tüm dünyayı dehşete düşüren depremden önce Pasifik bölgesinde üst üste sarsıntılar kaydedildi. Bugünkü deprem son 140 yılın en büyüğü olarak gösteriliyor.

  8.9'luk depremden önce Japonya iki günde 35 kez sallandı.

  Honshu açıklarında dün 6.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Yine Honshu açıklarında önceki gün 7.2 büyüklüğünde bir deprem kaydedilmiş ve hatta bu sarsıntı, Japonların deprem karşısındaki gösterdiği sükunetle haber olmuştu.

  Dünyada bugüne kadar kaydedilen en büyük deprem Şili'de 22 Mayıs 1960 tarihinde meydana geldi. Depremin büyüklüğü 9.5 olarak ölçülmüştü.


   

   

    

  7.4'LE SARSILMIŞ KİMSENİN BURNU KANAMAMIŞTI

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı