Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Japonya-Rusya arasında kedi-köpek diplomasisi

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  28 Temmuz 2012 - 16:45Son Güncelleme : 28 Temmuz 2012 - 17:41

  Rusya ile Japonya arasında İkinci Dünya Savaşı'ndan kalan Kuril Adaları meselesi yine çözülemedi. Tokyo'nun jest olarak gönderdiği Japon köpeğine Rusya'nın cevabı, adaları iade etmek yerine Sibirya kedisi göndermek oldu.

  Rusya'nın Karadeniz kıyısındaki Soçi şehrinde Japonya Dışişleri Bakanı Korito Gemba’yı kabul eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Japon bakanın kendisine özel hediye olarak getirdiği Akita-uni cinsi köpek yavrusuna karşılık olarak Pasifik'teki Kuril Adaları'nı Japonya’ya geri vermek yerine, onlara Sibirya kedisi göndereceğini açıkladı.

  Gemba ile görüşmesinin başında kendisine hediye edilen “Ume” (Umut-özlem) adlı Akita-uni cinsi köpek yavrusuna değinen Putin, “Bana köpek yavrusunu gönderen Japonya’nın Akita eyaleti valisine içten teşekkürlerimi iletin. Kendisinin köpeklerden ziyade kedileri sevdiğini öğrendim. Ben de en kısa zamanda ona özel Sibirya cinsi kedi yavrusu hediye edeceğim” dedi.
   
  ÜLTİMATOMLA OLMAZ
  Japonya Başbakanı Özel Temsilcisi sıfatıyla Moskova’yla görüşmeler yapan Dışişleri Bakanı Gemba’nın Tokyo’ya eli boş döndüğü de anlaşıldı. Gemba ile düzenlediği ortak basın toplantısında Moskova’nın Kuril ihtilafında geri adım atmadığını belirten Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Rusya, Japonya’dan Kuril konusunda gelecek hiçbir protestoya yanıt vermek niyetinde değildir. Rusya yöneticileri dün ziyaret ettikleri gibi yarın da Kuril adaların gidecektir. Bu problemler ültimatomlar verilerek çözülemez” dedi.
   
  HÂLÂ BARIŞAMADILAR
  Rusya ile Japonya arasında 1945’ten bu yana süren Kuril Adaları krizi yüzünden hâlâ barış anlaşması imzalanmadı. Meselenin bir günde çözüme kavuşabilecek bir mesele olmadığının altını çizen Lavrov, “Kuriller konusunda görüş ayrılıklarımız devam ediyor. Ancak Rusya ile Japonya arasında eninde sonunda bir barış anlaşmasının imzalanması yönünde pozitif hareket gözlendiğini söyleyebilirim” diye konuştu.

  Japonya Dışişleri Bakanı Korito Gemba ise yapılan görüşmeleri değerlendirirken, “Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev’in Kuril'den Kunaşir’e gerçekleştirdiği ziyaretten duyduğumuz rahatsızlığı Rus tarafına ilettik. Japonya ve Rusya arasında bir barış anlaşmasının imzalanabilmesi için iki ülkenin de karşılıklı birbirinin milli hassasiyetlerine saygılı olmaları gereğini söyledim” dedi.
   
  İlk olarak Rusya Devlet Başkanı görevinde bulunduğu sırada Kuril Adaları'nı ziyaret eden Medevev, Putin tarafından başbakan olarak atandıktan sonra da Kunaşir Adası'na çıkarma yapmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı