« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Japonya Milli Takımı'na ABD'li antrenör

Japonya Voleybol Federasyonu, erkek milli takımının başına, eski ABD Milli Takımı Yardımcı Antrenörü Gary Sato'nun getirildiğini açıkladı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Federasyon, 2009'dan beri ABD Erkek Milli Takımı'nın yardımcı antrenörlüğünü yapan Gary Sato'nun, erkek milli takımının başına geçeceğini açıkladı. Takımın, 2012 Londra Olimpiyatları'na katılamamasının ardından yeni bir başantrenör arayışına giren federasyon, Sato'nun, ülkede kadın ve erkek milli takımlarında görev yapacak ilk yabancı teknik adam olacağı bilgisini verdi.

58 yaşındaki Sato, 1984 yılında ABD Erkek Milli Takımı'nın yardımcı antrenörlüğüne getirilmişti. 1985 Japonya Dünya Kupası'nda takımın başantrenörü olarak görev yapan Sato, ABD'nin kupayı müzesine götürdüğü turnuvada “en değerli başantrenör” seçilmişti.

1986 Dünya Şampiyonası ile kardeşi Eric'in de milli takım kadrosunda yer aldığı 1988 Seul Olimpiyatları'nda yardımcı antrenör olarak altın madalya kazanan Sato, 1992 Barcelona Olimpiyatları'nda bronz madalyayı elde eden ABD takımının da yardımcı antrenörüydü.

Sato'nun yardımcı antrenör olarak son kez çıktığı 2012 Londra Olimpiyatları'nda ise ABD, gruptan lider çıkmasına rağmen çeyrek finalde olimpiyat üçüncüsü İtalya'ya yenilerek, beşincilikle yetinmişti.