Japonya’da 112 maliyeciye ceza

Hürriyet Haber
28.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Japonya'da, aralarında Maliye Bakan Yardımcısı'nın da bulunduğu 112 bakanlık görevlisi, özel bankalar tarafından lüks mekanlarda ağırlanmayı kabul ettikleri için cezalandırılacak. Japonya Maliye Bakanı Hikaru Matsunaga, yaklaşık 6 aydır devam eden ve özel sektörle yakın çıkar ilişkileri olduğu iddia edilen bakanlık personeli hakkında sürdürülen idari soruşturmanın tamamlandığını bildirdi.

Matsunaga, yaklaşık 1050 kişi üzerinde yapılan soruşturmanın sonunda, aralarında Bakanlığın Dış İlişkilerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Eisuke Sakakibara'nın da bulunduğu 112 kişinin, özel bankalar tarafından ağırlandığının ortaya çıktığını kaydetti.

Yorumları, dünya para piyasalarına yön veren ve uluslararası finans çevrelerinde ‘‘Bay Yen’’ olarak tanınan Sakakibara hakkındaki bu açıklama finans dünyası üzerinde şok etkisi yaratırken, Sakakibara'ya bakanlık tarafından ''uyarı'' cezası verildiği, ayrıca gönüllü olarak bir aylık maaşından yüzde 20 kesinti yapılmasını kabul ettiği bildirildi.

BAKAN SORUMLULUĞU ALDI

Maliye Bakanı Matsunaga ise kendisi ve üst düzey yardımcılarının skandalla ilgili olarak sorumluluğu üzerine aldıklarını ve bu amaçla maaşlarından bir ay için yüzde 20 kesinti yapılmasını kabul ettiklerini bildirdi.

Matsugana, yapılan soruşturmadan ötürü üzgün olduklarını, ancak bakanlıkta disipni sağlamak zorunda olduklarını söyledi.

Bu tip lüks davetlere katıldıkları daha önce ortaya çıkan iki bakanlık yetkilisi Atsushi Nagano ve Takashi Sugii ise daha önce istifalarını Matsunaga'ya sunmuşlardı.

ÇIPLAK GARSONLAR

Japon medyasında, o günlerde geniş olarak yer verilen bu davetlerin yapıldığı lokantalarda, garson kızların çırıl çıplak servis yaptıklarına dikkat çekilmişti.

Bakanlıkta görevli 4 kişinin Ocak ayında rüşvet almaktan suçlu bulunarak tutuklanmasından sonra, eski Maliye Bakanı Hiroshi Mitsuzuka ve Bakan Yardımcısı Takeshi Komura istifa etmek zorunda kalmış, sonrasında da skandala karışan iki bakanlık yetkilisi kendilerini asarak intihar etmişlerdi.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı