Gündem Haberleri

  Japonya Büyükelçisi Van'da

  Murat ÇAĞLAR/ VAN, (DHA)
  13.10.2008 - 14:37 | Son Güncelleme:

  GEZİ ve incelemelerde bulunmak üzere Van'a gelen Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Nobuaki Tanaka, Van Valisi Özdemir Çakacak'ı makamında ziyaret etti

  Büyükelçi Tanaka ile Büyükelçilik Siyasi Ateşe Akifumi Fukuoka, Vali Çakacak tarafından Valilik girişinde karşılandı. Vali Çakacak, Büyükelçi'ye binanın koridorlarında bulunan tarihi Akdamar Kilisesi ve flamingo göçünün çekildiği fotoğraf tablolarını göstererek, kısa bir bilgi verdi. Tanaka, dün ziyaret ettiği Akdamar Kilisesi'nin Van'ın tanıtımı ve turizminin gelişmesi açısından çok önemli olduğunu belirterek, burasının korunmasının önemli olduğunu anlattı. Valilik şeref defterini imzalayan Büyükelçi Tanaka, daha sonra Vali Özdemir Çakacak ile yaklaşık 30 dakika süren görüşme yaptı. Çakacak, Japon Büyükelçisi Nakata'yı Van’da ağırlamaktan duyduklarını anlatırken, Büyükelçi'de kendisine gösterilen ilgiye teşekkür etti. Büyütkelçi Nobuaki Tanaka, Vali Çakacak'a, “Van tarihi ve kültürel yönden çok zengin bir kent. Sizler bu güzel ilde görev yaptığınız için çok şanlısınız ve ben inanın sizin yerinizde olmak isterdim” dedi.

  Vali Çakacak, Büyükelçi Nobuaki Tanaka'ya üç boyutlu Akdamar Kilisesi'nin cam kristali ile Muradiye Şelalesi, Akdamar Adası ile Van Kedisi nin işlendiği tabak plaket, ilin tanıtımının yapıldığı İngilizce fotoğraflar ve broşürleri hediye etti. Görüşme sonrasında Vali Çakacak, Japon Büyükelçi'yi bina dışına kadar yolcu etti. Büyükelçi Tanaka, yarın sabah kentten ayrılacak.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı