Japonlar ‘üç büyük kulüp’le görüşecek Türkiye’den yine futbolcu isteyecek

Hürriyet Haber
07 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 06 Kasım 2009 - 21:53

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Japon yatırımcıların Anadolu’da hem Türkiye’nin potansiyelini göreceğini hem yatırım fırsatlarını araştıracağını söyledi. Hisarcıklıoğlu, aralarında Türk-Japon İş Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, Türk-Vietnam İş Konseyi Başkanı Necati Abacıoğlu ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da bulunduğu, sınırlı sayıda katılımcıyla yaptıkları Japonya-Vietnam gezisini değerlendirdi.

Şu anda dünyada en fazla sıfırdan yatırımı Japonya’nın yaptığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, Japonya’ya odaklanmalarının ilk nedeninin, istihdam artışını sağlayan bu tür yatırımlar yapılması olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte geçen yıl yapılan Japonya seyahatinin başarısının, turizm rakamlarına yansıdığını ve rakamların ikiye katlandığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, 2010’un Türkiye’de Japon Yılı olduğunu ve buna ilişkin olarak toplantı yaptıklarını söyledi.

Japonya’daki yeni hükümetin hedefinin, ülke ekonomisini yeniden yükselişe geçirmek olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, her iki ülke açısından fırsat bulunduğunun ve Türkiye’nin Japonya’da her türlü sektörde mal satabilme şansı olduğunun altını çizdi.

Yeni İlhan’lar ihraç edebiliriz

THY’nin Japon ligi takımlarından URAWA Red Diamonds’a sponsor olduğunu kaydeden Rifat Hisarcıklıoğlu, “Kulüp başkanının 3 büyük takımın başkanlarıyla görüşme talebi var. Japonlar’ın Türk futboluna da ilgisi var. İlhan Mansız örneğinde olduğu gibi futbolcu ihraç edebiliriz” dedi.

İhracatta 50’nci sıradayız

RİFAT Hisarcıklıoğlu, 713 milyar dolarlık ithalat yapan Japonya’ya Türkiye’nin 300 milyon dolar civarında ihracat yaptığını kaydederek, “Japonya’ya ihracatımız 50’nci sıralarda, Japonya’daki bizim yerimiz 50’nci sıralarda. Biz kalite üretiyoruz, fiyat rekabeti yapabiliyoruz. Neden bu pazarda yokuz?” diye konuştu.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı