« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Japonlar şaşkına döndü

Bu yıl Erzurum'da dzüenlenecek olan Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nın başlamasına günler kalmasına rağmen kentte karın bir türlü yağmaması yetkilileri olduığu kadar sporcuları da tedirgin etmeye başladı.

hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

ERZURUM'A SAMAN TAKVİYESİ

İlk kafile olarak Japonya'dan Erzurum'a gelen 55 kişilik ekip  gördükleri manzara karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi. Her yerin beyazlara bürünmüş olmasını bekleyen Japonlar kuru zemini görünce biraz tedirgin oldular.

Yapay karlarla oyunlara hazır hale getirilmeye çalışılan pistlerde ise durum biraz daha iç acıcı gibi gözüküyor.  Palandöken Kayak Merkezi’ndeki pistlere suni sistemle sürekli kar yağdırılırken, çevreye de güvenlik için saman takviyesi yapılıyor. Kayak Federasyonu, dağın çeşitli bölgelerine saman taşıdı. Pistlerin çevresindeki özellikle kayalık bölgelere konulacak olan saman balyalarının üzerine suni kar sistemiyle kar yağdırılıyor. Böylece zeminin yumuşak olması sağlanıyor.

Kar yağmasa dahi bu yarışmaları yapacaklarını ifade eden Dünya Üniversiteler Kış Oyunları Genel Koordinatörü Bekir Korkmaz "Antrenman ve yarışma saatlerinde bir değişiklik yok. Planlamış olduğumuz yarışmaları vaktinde yapıp, bitireceğiz. Kar anlamında herhangi bir problemimiz yok." şeklinde konuştu.

Bu arada Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, Üniversitelerarası Kış  Olimpiyatlarının yapılacağı Erzurum'a oyunlar öncesinde Çarşamba gününden  itibaren kar düşeceğini, yağışların perşembe ve cuma günleri de sürmesinin beklendiğini bildirerek müjdeyi verdi.


Bunları da Beğenebilirsiniz