Japonlar, intihar tazminatı da ödüyor

Hürriyet Haber
13 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 13 Mart 1999 - 00:01

Japonya'da bir mahkeme, bir işçinin intihar etmesinin aşırı çalıştırılmasından kaynaklandığına karar vererek, hükümeti işçinin ailesine tazminat ödemeye mahkum etti.

Nagano bölge mahkemesi, 1985 yılında kendisini asarak intihar eden Mori Ijima'nın ayda 150 saat fazla çalıştığı için depresyona girdiğine karar verdi. Japon yasalarına göre, işle ilgili bir hastalık ya da yaralanmadan dolayı ölen işçinin eşi ve çocuklarına hükümetin yılda 2 milyon yen (17 bin dolar) tazminat ödemesi gerekiyor.

Ancak mahkemede intiharın fazla mesaiden kaynaklandığını ispatlamak oldukça güç. Bu davada uzmanlar, Iijima'nın depresyon belirtisi olan aşırı yorgunluk ve korku ile uykusuzluk çektiğini saptadılar.

Bu kararın, çok çalışma yüzünden intihar edenlerin ailelerine bundan böyle tazminat ödenmesinin yolunu açabileceği belirtiliyor. Çok çalışma etiğinin egemen olduğu ülkede, buna benzer binlerce davanın açılabileceği bildiriliyor.

1997 yılında da mahkeme bir reklam firmasını, 17 ay boyunca aralıksız çalışan, gecede 30 dakika ile 2 saat arnda uyuyan ve sonunda bu tempoya dayanamayıp intihar eden Ichiro Oshima'nın ailesine tazminat ödemeye mahkum etmişti. Ancak bu son karar, hükümetin sorumlu bulunması açısından önem taşıyor.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı