Dünya Haberleri

  Japon yardımsever, servetini tuvaletlerde dağıtıyor

  TOKYO (A.A)
  10.07.2007 - 11:27 | Son Güncelleme:

  Japonya'da son günlerde umuma açık tuvaletlerde, içinde banknotlarla birlikte güzel bir söz iliştirilmiş çok sayıda zarf bulunması büyük şaşkınlık yaratıyor.

  Yetkililer, içinde 10 bin yen (yaklaşık 107 YTL) bulunan ilk dokuz zarfın Tokyo'nun kuzeyindeki Kawaguchi'de bir erkekler tuvaletinde ortaya çıktığını belirterek, paraya bir de Japon resim yazı tekniğiyle "Bu 10 bin yeni kişisel aydınlanmanız için değerlendirebilirsiniz" yazılı bir not iliştirildiğini kaydetti.

  Son derece güzel bir şekilde yazılmış notta ayrıca, "Lütfen her türlü iyilik hareketlerinizde cömert bir kalbe uygun davranın. Böylece erinç ve mutluluk dolu olabilirsiniz" yazılı olduğunu belirten yetkililer, Kawaguchi'nin 400 km kadar kuzeyindeki Akita ilçesindeki umuma açık tuvaletlerde de içlerinde toplam 90 bin yen bulunan başka zarflar bulunduğunu bildirdi.

  Japon geleneğine genelde aykırı olsa da başka zarflardaki paraları cebe atan olup olmadığını bilmediklerini belirten yetkililer, polise şimdiye dek tuvaletlerde bulunan 270 bin yenin ihbar edildiğini, ancak para üzerinde kimsenin hak iddia etmediğini açıkladı.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı