Dünya Haberleri

  Japon mimar kağıttan köptü yaptı

  Hürriyet Haber
  27.07.2007 - 17:39 | Son Güncelleme:

  Japonya, Türkiye ve Hindistan'daki depremzedeler için karton borular kullanarak tasarladığı barınaklarla da tanınan Japon mimar Shigeru Ban, Fransa'da inşa ettiği "kağıttan köprüsünün" açılışını yaptı.

  Fransa'nın güneydoğusunda, Roma dönemine ait ünlü su kemeri Pont du Gard'ın yanına inşa ettiği kağıttan köprünün açılışındaki konuşmasında, "Çok ilginç bir tezat. Bir yanda taştan su kemeri, diğer yanda kağıttan köprü. Kağıt da kalıcı olabilir, dayanıklı olabilir. Ön yargılardan kurtulmak lazım" dedi.

  Köprüden aynı anda 20 kişinin geçebileceğini de söyleyen Japon mimar, köprüde kullandığı ve artık kendine mal olmuş malzemelerden tasarladığı karton boruların dayanıklı olduğunu anlattı.

  Kağıttan köprüsünü yaparken ünlü su kemerinin mimarisinden esinlendiğini de belirten 1957 Tokyo doğumlu ünlü mimar, "Köprü hayallerimden biriydi" dedi ve Fransa'nın güneyindeki Montpellier Mimarlık Yüksek Okulundan köprünün montajına katılan 20 kadar öğrenciyle 3 Japon öğrenciye teşekkür etti.

  Roma dönemi su kemerine 500 metre mesafedeki köprü pazartesi günü halkın ziyaretine açılacak ve 16 eylüle kadar sergilenecek. Suların kabarma mevsiminde yerinden sökülecek olan kağıttan köprü, daha sonra yeniden monte edilecek.

  Japon mimarın asistanlarından Marc Ferrand, köprünün dayanıklılığının 1,5 tonluk su balonlarıyla test edildiğini belirtirken, her biri 11,5 santimetre çapında ve 11,9 minimetre kalınlığındaki 281 karton boruyla 7,5 ton ağırlığındaki köprüde kullanılan boruların içinden telden çubuklar geçtiğini anlattı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı