Japon Merkez Bankası da yolsuzluğa bulaştı

Hürriyet Haber
12.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Japon Maliye Bakanlığı'nda patlak veren rüşvet skandalının ardından Bank of Japan'da da benzer bir yolsuzluğun yaşandığı ortaya çıktı. Dün Merkez Bankası'nın Tokyo ve Osaka şubelerine düzenlenen baskının ardından bankanın 116 tarihinde ilk kez bir banka yöneticisi, iki bankadan rüşvet aldığı suçlamasıyla tutuklandı.

Tokyo savcılığından yapılan açıklamaya göre, Bank of Japan'ın (BOJ) Kredi ve Pazarlama Yönetimi Başkanı Yasuyuki Yoshizawa, 1993'nin Mayıs ve 1997 yılının Mayıs ayları arasında Industrial Bank of Japan'dan (IBJ) 3.18 milyon yen (5.8 milyar lira) rüşvet aldığı iddia ediliyor. Yoshizawa, bu bankanın finanse ettiği golf oyunlarını ve pahalı yemek davetlerini kabul etmek suretiyle rüşvet almakla suçlanıyor.

42 yaşındaki bürokrat, aynı şekilde Sanwa Bank'tan da 1.12 milyon yenlik rüşvet aldığı öne sürülüyor. İddialara göre, Yoshizawa, aldığı rüşvet karşılığında merkez bankasının para piyasalarında yapacağı günlük operasyonlarıyla ilgili bu iki bankaya bilgi sızdırdı. Diğer ticari bankalar hakkında IBJ ve Sanwa bankalarına bilgi aktaran Yoshizawa'nın, para piyasalarındaki satın alma operasyonlarında IBJ'ye ayrıcalık gösterdiği iddia ediliyor.

BAŞKAN ÜZGÜN

Bank of Japan Başkanı Yasuo Matsushita, banka bünyesinde patlak veren skandaldan ciddi olarak sorumluluk duyduğunu belirterek kamu güvenini sağlayabilmek için yeni önlemler alacaklarını bildirdi. Savcılıkla tam bir işbirliği içinde çalışacaklarını ve ayrıca Merkez Bankası çatısı altında bir iç soruşturma başlatacaklarını kaydeden Matsushita, yolsuzluktan üzüntü duyduğunu söyledi.

Muhalefet partileri, Merkez Bankası Başkanı Matsushita'nın istifasını isterken, Tokyo piyasasında ABD Doları, Japon Yeni karşısında yükselişe geçti. Önceki gün 127.30 yenden işlem gören dolar, dün kapanışa doğru 128.23-25 yenden işlem gördü.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı