Japon Merkez Bankası 10 milyar dolar sattı

Hürriyet Haber
12 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 12 Nisan 1998 - 00:01

Japon Merkez Bankası önceki gün, yenin dolar karşısında rekor düzeyde değer kaybetmesi üzerine piyasalara müdahale ederek, bir gün içinde tam 10 milyar dolardan (2.5 katrilyon lira) fazla döviz satarak tarihi bir rekor kırdı. Bu rakam Japon döviz rezervlerinin yüzde 5'ini oluşturuyor.

Nihon Keizai Shimbun gazetesinin haberine göre, Japonya, Mart sonunda, 223.6 milyar dolarla dünyada en büyük döviz rezervine sahip ülkeydi.

Yenin dolar karşısında hızla düşmesi karşısında, Japon Merkez Bankası ilk müdahaleyi Perşembe günü New York borsasında gerçekleştirdi. Ancak ertesi gün, Tokyo borsasında seansın 1 dolar karşılığı 133.16 yen kurundan açılması üzerine, Merkez Bankası bu büyük operasyona start verdi.

Banka, geçtiğimiz Kasım ayında da, yenin gücünü koruyabilmesi için, 7 milyar dolar harcamıştı. ‘Mr. Yen’ lakaplı Maliye Bakan yardımcısı Eisuke Sakakibara, önceki gün yaptığı açıklamada, Japonya'nın, Yeni korumak için pazara müdahale etmeye her saman hazır olduğunu vurgularken, ‘mermiler tabancaya sürüldü. Ama tetiği ne zaman çekeceğimizi söyleyemem’ demişti.

VERGİ İNDİRİMİ

Bu arada, Japonya'da, yatırımcıların, gelir vergisinde 4 trilyon yen (30.5 milyar dolar) indirim öngören hükümetin ekonomik paketini yetersiz bulmaları üzerine, ilave vergi indiriminin gündeme geldiği bildirildi.

Mainichi Shimbun gazetesinin haberine göre, Başbakan Ryutaro Hashimoto, Liberal Demokratik Parti'nin ekonomi kurmaylarıyla dün biraraya gelerek, gelir vergisinde bir defaya mahsus 1 trilyon yen (7.7 milyar dolar) ilave indirime gidilmesi konusunu ele aldı.

İktidardaki Liberal Demokratik Parti'nin üst düzey yetkilileri, Başbakan Hashimoto'nun vergi indirimini öngören ekonomi paketini piyasaların kalıcı bir çözüm olarak görmeyerek soğuk karşılaması nedeniyle, ilave vergi indiriminin gündeme gelebileceğini ifade etmişlerdi.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı