Japon kredisi Dünya Bankası'na bağlı

Hürriyet Haber
27 Kasım 2001 - 11:04Son Güncelleme : 27 Kasım 2001 - 11:04

Japon Uluslararası İşbirliği Bankası`nın (JBIC) yaklaşık 1.5 milyar dolarlık kredisi (2.22 katrilyon lira), Dünya Bankası`nın Programlanmış Mali Sektör Uyum Kredisi`nin (PSFSAL2) onaylanmasını bekliyor.

Japonya`nın, en büyük dış yardım sağlayan resmi kuruluşu olan JBIC, Dünya Bankası`nın, Aralık ayında Türkiye`ye vermesi gereken 1.3 milyar dolarlık Programlanmış Mali Sektör Uyum Kredisi`nin onaylanmasına paralel olarak hareket ediyor.

Dünya Bankası`nın, 1.3 milyar dolarlık krediyi serbest bırakmasının ardından, co-finansman kredisi çerçevesinde banka ile paralel hareket eden JBIC`nin de 1.5 milyar dolarlık krediyi toplu olarak ya da kredi dilimleri halinde serbest bırakması bekleniyor.

JBIC uzmanlarının, gelecek yıl başında Türkiye`ye gelerek, mali sektör konusundaki gelişmeleri inceleyecekleri ifade ediliyor.

Yetkililer, 1.3 milyar dolarlık Dünya Bankası kredisiyle ilgili çalışmaların devam ettiğini ifade ederek, ``Türkiye ve Dünya Bankası`nın karşılıklı olarak yapması gereken hazırlıklarda ortaya çıkan gecikmeden dolayı, Şubat ayının başında kredinin Türkiye`ye gelebileceğini`` ifade ediyorlar.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı