Japon JCR’dan Türkiye’ye ‘BB’ notu

Hürriyet Haber
12.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Japon rating (kredi derecelendirme) kuruluşu JCR, en son yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin ‘‘BB’’ olan kredi notunu değiştirmeden teyit ederken, hükümete güvenle baktığını vurguladı. JCR'nin değerlendirmesine göre, koalisyon hükümeti iş başına geldiği günden bu yana, zorunlu temel eğitimin 5 yıldan 8 yıla çıkarılması başta olmak üzere, Hazine ile Merkez Bankası arasında protokolün imzalanması ve enflasyona endeksli bonoların çıkartılması gibi, ‘‘başarılı ve reform’’ niteliği taşıyan bazı çalışmalara imza attı.

Buna karşılık, Türkiye'nin en önemli ekonomik sorununun enflasyon olduğuna işaret edilen değerlendirmede, enflasyonun büyük mali açıklardan, bu mali açığın ise yapısal problemlerden kaynaklandığı vurgulandı.

Ayrıca, yeterli vergi toplanmadığı, özelleştirmenin geciktiği ve bonkör sosyal güvenlik sistemi nedeniyle kamu mali dengesinin sağlanamadığı, bu nedenle yapısal reformların mutlaka uygulanması gerektiği ifade edildi.

Hükümetin enflasyonu 1998 yılı sonunda yüzde 50'ye, 1999 yılı sonunda da yüzde 15'e, 2000 yılı sonunda ise yüzde 3'e çekmeyi amaçladığını ifade edilen JCR değerlendirmesinde, bu hedeflerin gerçekleştirilmesi için, birçok mali sorunla başedilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

IMF'nin, Türkiye'den enflasyonu indirmek için çok hızlı bir program uygulamasını talep ettiği hatırlatılan JCR değerlendirmesinde, Türkiye ile IMF arasındaki ilişkilerin yakından izlendiği belirtildi.

İZDEMİR'de Asya krizi

ASYA'da patlak veren ekonomik kriz, demir-çelik fabrikalarının üretimini kısmasına yolaçıyor. Krizden etkilenen İzmir Demir Çelik Sanayi üretimini kısmak zorunda kaldı.

İzmir Demir-Çelik'ten yapılan açıklamada, Uzakdoğu krizinin yarattığı talep daralması nedeniyle, normalde üç vardiya halinde sürdürülen üretim faaliyetlerinin iki vardiyaya indirildiği belirtildi. Şirket, Kurban Bayramı'ndan birkaç gün önce başlayıp bayram sonrası birkaç gün içinde bitecek bakım ve onarım çalışması yapılması ve bu sürede üretimi ara verilmesinin düşünüldüğünü de bildirdi.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı