Japon filmleri haftası

Bu yıl 2'ncisi düzenlenen İstanbul Japon Filmleri Haftası, 31 Ekim ile 4 Kasım tarihleri arasında AKM Sinema Salonunda yapılıyor. Hafta kapsamında Japon sinemasının son dönemlerini örnekleyen 13 film 5 bölüm başlığı altında sinemaseverlerin beğenisine sunulacak. Biletleri her gösterimden 1 saat önce alınabilecek olan filmler ücretsiz olarak izlenecek.

Hürriyet Haber
22 Ekim 2003 - 14:01:13

2'nci İstanbul Japon Filmleri Haftası kapsamında gösterilecek olan filmleri biraz daha yakından tanıyalım:

Gülen Kurmbağa (Warau Kaeru)
Yönetmen: Hirayama Hideyuki
Konu:  Kurasawa Ippei (Nagatsuka Kyozo) çalıştığı bankada zimmetine para geçirir ve kaybolur. Eşi Ryoko (Otsuka Nene) insanlardan kaçar ve babasının köydeki evinde sakin bir hayat yaşar. Ippei kaçmaktan yorularak döndüğünde, tartışırlar. Ryoko önce teslim olmasını söyler, ama sonra boşanma kağıtlarını imzaladığı takdirde onu bir hafta saklamayı öner. Ryoko, yeni sevgilisi Yoshizumi (Kunimura Jun) ile evlenmek ister. Ippei, çaresiz kabul eder ve depoda saklanır. Bu durum, Ryoko’nun eve misafir kabul etmesini ve aşk ilişkisini devam ettirmesini engellemez. Ippei, bu duruma duvardaki bir çatlaktan şahit olur ve Ryoko’ya karşı derin ihtirası canlanır. Bir kaç gün sonra, bir polis memuru gelip, Ippei’ye benzeyen bir adamın cesedini bulduklarını bildirir. Ryoko ve Ippei, bu adamın Ippei olmadığını bilen tek insanlardır. Ancak Ippei, Ryoko’dan ayrılmak istemediği için teslim olacağını söylediğinde Ryoko, Yoshizumi’nin çocuğuna hamile olduğu yalanını söyler ve kaçmasına izin verir. Begging for Love filmi ile sayısız ödül kazanan Hirayama Hideyuki, bu filmde kadın ve erkek arasındaki garip ilişkiyi ele alıyor.

* Kara Yağmur (Kuroi Ame)
Yönetmen:Shohei Imamura
Konu: 6 Ağustos 1945. Dünyadaki ilk nükleer bomba Hiroşima’ya atılır. Yasuko feribotla amcasının evine gitmekte iken, eskiden Hiroşima olan şehrin üzerine radyoaktif siyah bir yağmur düşmektedir. Toprak yanmakta, şehir yerle bir olmaktadır. Yanan cesetler, çok garip bir şekilde her yere yayılmaktadır. Bir anda üstüste yığılan binlerce masum insan öldürülmüştür. Ayrıca, daha da çok insanlar görünemeyecek şekilde yanmış ve ıstıraptan kendilerini kurtaracak olan ölümü beklemektedir.  çok sayıda insanda ölüm onları bulmadan, yanarak ıstırap çekmiştir. Yasuko, amca ve halasıyla birlikte enkaz yığının arasında güçlükle yürümekte ve sığınacak yer aramaktadır, ve o zaman radyoaktif gücün ne kadar fazla olduğunun ve ölümcül hastalıklara yol açabileceğinin henüz farkında değildir.

Karanlık Sular (Honogurai Mizu no Soko kara)
Yönetmen  : Hideo Nakata
Konu; Kızının vesayet savaşından galip çıktıktan sonra Hitomi, yeni bir başlangıç yapmaya çalışır. Yeni taşındığı apartman önceleri mükemmel görünmektedir. Ama kısa süre sonra, tuhaf şeyler olmaya başlar. Kocaman su lekeleri tavanda oluşmaya başlar ve sürekli olarak daha fazla su içeri akmaya devam eder. Evsahibini çağırmasına rağmen, evsahibi yardım etmeyi reddeder. Önceleri bir çocuğa ait kırmızı çanta acayip yerlerde görünmeye başlar, ve daha sonra çocuğun kendisi de görünür. Hitomi sonunda hayaletin nereden geldiğini bulur..

Sessiz ol! (Hush!)
Yönetmen:  Hashiguchi Ryosuke
Konu: A Touch of Fever ve Like Grains of Sand gibi homoseksüel içerikli filmlerle tanınan yönetmen Hasiguchi Ryosuke’nin beş yıl içindeki ilk uzun metrajlı yapımı. Homoseksüle çift Naoya (Takashi Kazuya) ve Katsuhiro (Tanabe Seiichi) tesadüfen tanıştıkları Asako’dan (Kataoka Reiko) çocuğunun babası olmak için bir teklif alırlar. Asako, o güne kadar derin ilişkilerden kaçmış ve tanımadığı insanlarla birlikte olmuş, ama şimdi suni döllenme ile Katsuhiro’dan bir çocuk sahibi olmak ister. Naoya ve Katsuhiro, bu teklife çok şaşırırlar, zira Asako homoseksüel olduklarını bilmektedir. Akrabaları, onlara ailenin ne anlama geldiğini anlatmaya çalışırlar, ama Naoya ve Katsuhiro, geleneksel aile kalıplarını çoktan geride bırakmıştır. Bu nedenle akrabalarının söyledikleri bir kulağından girip diğerinden çıkar. Ya öyle olduğunu düşünürler. Aileleri ile bu konuda tartışırken ailenin yeni bir vizyonunu yaratırlar. Katsuhiro’nun o güne kadar geleneksel aile yapısı içinde yaşamış olan ağabeyi aniden bir kaza sırasında ölür. Katsuhiro, ağabeyinin ölümü üzerine büyük bir kedere kapılır ve ilk adımlarının onu ne kadar uzaklara götürdüğünü anlamaya başlar. 

Pingpong (Ping Pong)   
Yönetmen:  SORI
Konu: Popüler bir manga sanatçısı olan Matsumoto Taiyo’nun masa tenisi çizgi dizisi bilgisayar grafiklerinin kullanımı ile filme uyarlanıyor. Peco (Kubozuka Yosuke) ve Smile (ARATA), okulunu masa tenisi takımından oynayan eski çocukluk arkadaşıdırlar. Smile, masa tenisini zaman geçirmek için oynarken, Peco’nun hedefi dünya şampiyonu olmaktır. Ama antrenörlerinin (Takenaka Naoto) gözü Peco’da değil, Smile’dadır. Bir turnuvada daha zayıf rakiplere karşı oynamak zorunda bırakılınca, oyunu bırakır. Smile, içe döner ve kendini antrenmanlara verir. Peco, daha sonra tekrar oynamaya başlar ve kendini tamamen antrenmanlarına adar. İkisi, bir yarışmada karşı karşıya gelince, Peco yarı finallere kadar yükselir, ama yaralı bacağından dolayı devam edemez duruma gelir. Herkes, bırakmasını söyler, ama Peco, Smile’in kendisini beklediğini söyleyerek, oynamaya devam eder. Peco, geçen yılın şampiyonu Kazama’yı (Nakamura Shido) yener ve Smile ile final oynamaya hak kazanır. Smile, “Hoşgeldin, kahraman” diyerek onu karşılar.

Halka 2  (Ring 2)
Yönetmen:Hideo Nakata
Konu: 1998 yılında çekilen Ring’in devamı; Mai Takano erkek arkadaşı Ryuji’nin ölüm sebebiyle daha çok ilgilenmeye başlamıştır. Kısa bir süre sonra, uzun yıllar önce ölen Sadako ismindeki bir kızın ruhunun bulunduğu bir video kasetle ilgili hikayeler duyar. Güya, bu kaseti izleyen kişi, tam bir hafta sonra korkudan ölecektir. Kısa bir araştırmanın ardından, Ryuji’nin oğlu Youichi’nin Sadako’nun sağ iken sahip olduğu birtakım psişik güçleri geliştirmekte olduğunu öğrenir. Mai, artık, Yuuichi ve kendisini Sadako’nun yeni kurbanları olmaktan kurtaracak bir yol bulmalıdır.

Haziran Yılanı (Rokugatsu no hebi)
Yönetmen:Shinya Tsukamoto
Konu:  Kariyerinde ve özel hayatında başarılı bir kadın, aslında hayatının çok boş olduğunun farkına varmasıyla başlayan kriz ile karşı karşıya gelir.

Haziran, Japonya’nın yağışlı dönemidir. Nemli ve rahatsız edici bir günde, “Kocanın Sırları” yazısı olan tuhaf bir mektup eline geçer. Zarfın içinde kendisinin uygunsuz durumda fotoğrafları vardır. Bir adamdan aldığı tuhaf bir telefon bunu takip eder. Adam ona şantaj yapmak yerine, kendisinden “belli bir şey” yerine getirmesini istemektedir…

Cagliostro Kalesi (Cagliostro no shiro)
Yönetmen:Hayao Miyazaki
Konu: Avrupa sokaklarında, araba kullanırken, Lupin ve keskin nişancı Jigen, Clarise isminde gelin elbisesi giymiş ve kötü adamlar tarafından takip edilen genç bir hanım bulurlar. Onu kurtarmak amacıyla heyecanlı bir araba takibi başlar.

Lupin Clarise’i bu serserilerden kurtarır ve Clarise de Lupin’e minnettar olduğunu bildirmek için kendisine ait çok değerli bir yüzüğü ona hediye eder. Bu oldukça tuhaf deneyimin ardından, Lupin ve Jigen Cagliostro düklüğüne doğru devam ederler.

Düklükte Cagliostro dükü birkaç sene önce öldüğü için şimdi Clarise, amcası Cagliostro kontuyla evlenip Prenses olacaktır. Amcanın hilelerini öğrenen Clarise, şatodaki saat kulesine hapsedilir. Bunu öğrendikten sonra, Lupin Clarise’i bir kez daha kurtarmak üzere şatoya doğru yola çıkar.

Tanrı'nın Askeri Hala İşbaşında (Yuki Yukite Shingun)
Yönetmen:Kazuo Hara
Konu: Filmin çekimlerine 1982 yılında başlanmasına rağmen, çeşitli nedenlerden ötürü tamamlanması 1987 yılını bulmuştur. Bu film, karısıyla birlikte dükkan işleten 62 yaşındaki Okuzaki Kenzo etrafında çekilmiştir. Kendisi II.Dünya Savaşı sırasında, Papua Yeni Gine’deki savaşın ardından sağ kalabilmiş ve 1969 yılında İmparator Showa’ya sapanıyla çelik toplar atarak İmparator’un savaş suçlarını protesto etmek istemiş ve bu yüzden kötü bir şöhret edinmiştir. Kendince ilan ettiği Kutsal Savaş’ın tek savunucusudur ve bunu tüm Japonya’ya ilan etmeye çalışmaktadır.

Halka (The Ring)
Yönetmen:Hideo Nakata
Konu: İki erkek ve iki kız hepsi de aynı zamanda ölürler. Bir TV muhabiri olan Reiko, böyle bir tesadüfün garip olduğunu düşünür. Konu üzerinde çalışıp araştırmaya başlar. Er geç, birçok yanlış yönlendirmenin ardından, kaseti izleyenin bir hafta içinde öleceği bilinen bir vidyo kaset ele geçirir. Reiko kasedi izler, ve eski kocası Ryuji ile birlikte bu kasedi yapanların izini bulmaya çalışır. Kendisini bu berbat ölüm halkasının dışına çıkarmak zorunda hisseder. Ancak, aynı zamanda, küçük oğlunun bu lanetli video kasete bir şekilde bulaştığını farkeder.

Su Çocukları (Waterboys)
Yönetmen:Yaguchi Shinobu
Konu: Bir okulun erkekler yüzme takımının, genç bir kadın antrenör gelene kadar üyesi yoktur. Birden herkes takıma kaydolmak ister. Ama antrenör, sadece senkronize yüzme öğretmek ister – tam bir kız sporu. Üye olmak isteyenlerin çoğu fire verirler. Sadece beş erkek kalır ve güzel antrenör, cinsiyetlerine bakmadan onlardan bir senkronize yüzme takımı yaratacağını ve okul festivalinde iyi bir performans gösterecek kadar iyi olmaları gerektiğini söyler. Ve Büyük çabalarla bir çok başarısızlıktan sonra bunu başarırlar.     

Yumeji
Yönetmen:Seijun Suzuki
Konu; Tabancayla düello – Yumeji (Kenji Sawada) kadın elbisesi giymiş bir adama bakarak durmaktadır. Yumeji, yarı şaka ona isabet etmeyecek şekilde tetiği çeker.Fakat, kadın elbiseli adam silahı ona doğru yöneltmiştir. Yumeji’nin aklına gördüğü bu kabus takılmıştır.

Evlenmek üzere kaçış – Yumeji Kanazawa’ya doğru yalnız yola çıkmaktadır. Kanazawa şehrinin göl kenarındaki bir dış mahallesinde sevgilisi Hikono (Masumi Miyazaki) ile buluşacaktır. Alışılmamış bir silah sesi küçük göl kenarı kasabasındaki sakinliği ve sessizliği bozmuştur.

Kaçak katili bulmak için dağı taramak – Zalim katil Onimatsu ( Kazuhiko Hasegawa),  takip edilmektedir. Dağlara kaçmadan önce, Onimatsu, karısını yatakta Sokichi Wakiya (Yoshio Harada) ile yakalamış ve her ikisini de öldürmüştür.

Çingene Şarkısı (Zigeunerweisen)
Yönetmen:Suzuki Seijun
Konu: Askeri okulda Almanca profesörü olan Aochi, deniz kıyısında küçük bir kasabayı ziyaret eder  ve burada bir zamanlar birlikte çalıştığı Nakasago ile karşılaşır, kendisi okuldan çıkarılmış ve ülkeyi dolaşmaktadır. Bu küçük kasabada iki adam, Koine isminde bir geyşayla tanışırlar.

6 ay sonra, Aochi, Nakasago’nun evlenip yuva kurduğu haberini alır ve yeni evlileri ziyarete gider. Sürpriz bir şekilde, Nakasago’nun karısı Sono’nun geyşa Koine’ye inanılmaz derecede benzediğini farkeder. Aynı akşam, Aochi’yi eğlendirmek için, fonografta Nakasago Pablo de Sarasate’nın “Zigeunerweisen” adlı eserini çalar. Bu kayıt, aslında kendisi keman virtüözü de olan İspanyol kompozitör Sarasate’nın bizzat çaldığı, hatta anlaşılması zor olsa da kendi sözlerini de içeren kayıttır.

PROGRAM

31 Ekim Cuma   
Saat: 14:40
Karanlık Sular

Saat:16:50
Pingpong

Saat: 19:30
Gülen Kurbağa

Saat: 22:00
Su Çocukları
 
1 Kasım Cumartesi
Saat: 11:30
Hush!

Saat: 14:30
Haziran Yılanı

Saat: 16:30
Tanrının Askeri Hala İşbaşında

Saat: 19:00
Çingene Şarkısı

Saat:22:00
Halka

2 Kasım Pazar
Saat:10:20
Kara Yağmur

Saat:12:50
Haziran Yılanı

Saat: 14:40
Yumeji

Saat: 17:20
Cagliostro Kalesi

Saat: 19:30
Pingpong

Saat: 22:00
Karanlık Sular

3 Kasım Pazartesi
Saat: 12:10
Halka

Saat. 14:20
Halka2

Saat: 16:30
Çingene Şarkısı

Saat: 19:30
Tanrının Askeri Hala İşbaşında

Saat: 22:00
Gülen Kurbağa

4 Kasım Salı
Saat: 12:00
Halka2

Saat: 14:15
Su Çocukları

Saat: 16:15
Kara Yağmur

Saat: 18:50
Yumeji

Saat:21:30
Hush!

Yayınlanma Tarihi : 22 Ekim 2003 - 14:01:13
Etiketler:


  EN ÇOK OKUNANLAR

   Koç Burcu
   21 Mart - 20 Nisan

   Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

   Boğa Burcu
   21 Nisan - 20 Mayıs

   Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

   İkizler Burcu
   21 Mayıs - 20 Haziran

   Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

   Yengeç Burcu
   21 Haziran - 22 Temmuz

   Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

   Aslan Burcu
   23 Temmuz - 23 Ağustos

   Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

   Başak Burcu
   24 Ağustos - 23 Eylül

   Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

   Terazi Burcu
   24 Eylül - 23 Ekim

   Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

   Akrep Burcu
   24 Ekim - 22 Kasım

   Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

   Yay Burcu
   23 Kasım - 21 Aralık

   Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

   Oğlak Burcu
   22 Aralık - 20 Ocak

   Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

   Kova Burcu
   21 Ocak - 18 Şubat

   Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

   Balık Burcu
   19 Şubat - 20 Mart

   Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün