« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Japon değil Türk mucizesi

Başbakan Erdoğan, Akdeniz Oyunları için hazırlanan tesislerin açılışını gerçekleştirdi.Büyük organizasyonların hazırlıklarına normalde 6 yıl önceden başlanıyor. Ancak Türkiye, Yunanistan’ın üstlenemediği ev sahipliğini sadece 18 ay önce aldı.Bu süreçte 500 milyon liralık yatırımla, tam 11 yeni tesis tamamlandı. Oyunların cari harcamaları için de 300 milyon liralık bir bütçe seferber edildi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

MERSİN’de düzenlenecek olan 17. Akdeniz Oyunları için yapılan tesislerin açılışı, dün yapıldı. Toplu açılış Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla, 7 bin 500 koltuk kapasiteli Servet Tazegül Spor Salonu’nda düzenlendi.
Akdeniz Oyunları çerçevesinde yeni inşa edilen salon, tamamen doldu. Dışarıda kalan vatandaşlar, açılış törenini dev ekranlar aracılığıyla izledi. Türkiye’nin Akdeniz Oyunları ev sahipliği yolundaki tesisleşme başarısı ise, övünülecek cinstendi. Öyle ki, normalde bu tarz organizasyonlar için verilen hazırlık süresi, açılış gününden 6 yıl öncesine denk geliyor...

DÜNYA LİDERLERİNE TAŞ ÇIKARDIK

ANCAK Türkiye, Yuna-nistan’ın içerisinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle düzenleyemediği oyunların tesislerini sadece 18 ayda tamamladı. Tam 11 yeni tesis, sıfırdan yapıldı. Bu süreçte, 500 milyon liralık dev yatırım göze çarptı. Oyunların cari harcamaları için de 300 milyon liralık bir bütçe seferber edildi.
Zorlu süreç, mutlu sonla tamamlandı. Ve adeta Türk mucizesi gerçekleştirildi. İnşaat ile tesisleşme konusunda dünya liderlerinden olan Japonlara dahi taş çıkarıldı. Hazırlanan tesislerin açılışı, 20 Haziran’da başlayacak oyunlardan tam 11 gün önce yapıldı.

OLİMPİYAT YOLUNDA BÜYÜK KOZ

GERİDE kalan 18 ayın başarılı bir not olarak Türkiye hanesine yazıldığı kaçınılmaz... Büyük bir özveriyle hayata geçirilen ve Akdeniz Oyunları için hizmete açılan 11 tesis, hiç şüphesiz geleceğe yapılabilecek en iyi yatırımlardan biri oldu.
Mersin’deki müthiş çalışmalar, İstanbul’un 7 yıl sonraki 2020 Olimpiyatları’na adaylığı için de, Türkiye hanesindeki en büyük kozlardan biri haline geldi. 2020 Olimpiyatları adaylık sürecinde Japonya’nın başkenti Tokyo ve İspanya’nın başkenti Madrid’le yarışan Türkiye, rakip ülkelere de adeta ‘gözdağı’ verdi.

OLiMPiK YÜZME HAVUZU

Kapasite: Bin kişi
Yapım süresi: 397 gün
Toplam havuz: 3

TENiS KOMPLEKSi

Kapasite: 3 bin kişi
Toplam kort: 11
Merkez kort: 1
Kapalı kort: 2
Açık kort: 8

SERVET TAZEGÜL SPOR SALONU

Kapasite: 7 bin 500 kişi
Yapım süresi: 463 gün
Diğer tesisler: 805 metrekarelik, 256 seyirci kapasiteli antrenman salonu.

AKDENiZ KÖYÜ 1

Yatak kapasitesi:
3 bin 500

Köydeki tesisler: Yarı olimpik yüzme havuzu, jimnastik ve spor salonları, 3 çok amaçlı spor salonu, 515 kişilik konferans salonu, oyun ve internet salonları, 2 yemek salonu, 1 adet cep sinema.

Japon değil Türk mucizesi

MERSiN’E YAPILAN DiĞER TESiSLER

- Nevin Yanıt Atletizm Kompleksi: 4 bin 500 kişi kapasiteli, 300 günde bitti.
- Mersin Voleybol Salonu: 910 kişi kapasiteli, 248 günde inşa edildi.
- 500 seyirci kapasiteli spor salonu: 257 günde tamamlandı.
- Mersin Jimnastik Salonu: Bin 288 kişi kapasiteli. 307 günde bitirildi.
- Mersin Bocce Salonu: Bin seyirci kapasitesi var. 549 günde yapıldı.
- Erdemli Atış Poligonu: Avrupa’nın en iyi ilk üç atış poligonu arasına girdi.

MERSiN STADYUMU

Kapasite: 25 bin kişi
Yapım süresi: 300 gün
Ortalama çalışan işçi: 1000

STADYUM, Mersin’in ve 17. Akdeniz Oyunları’nın sembolü karetta görünümünde dizayn edildi. UEFA standartlarına uygun yapılan stadın inşasında, son dönemde tam 2 bin 500 işçi çalıştırıldı. PTT 1. Lig’e düşen Mersin İdman Yurdu, gelecek sezondan itibaren maçlarını bu stadyumda oynayacak.

Akdeniz sahili bayram edecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Gümbür gümbür bir açılış yapacağız. Adana’dan Silifke’ye, tüm Akdeniz bayram yeri olacak” dedi.

17. Akdeniz Oyunları tesislerinin toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mersin’in büyük coşkusu için teşekkür etti. Başbakan Erdoğan, “Mersin’de Türkiye’nin bugüne kadar şahit olduğu en büyük spor organizasyonunu gerçekleştirecek, adeta mini bir olimpiyata ev sahipliği yapacağız” ifadelerini kullandı. Erdoğan, “İnşallah 11 gün sonra 20 Haziran’daki muhteşem açılışla 24 ülkeden 6 bin sporcunun katılacağı 32 branşta yapılacak oyunlar Adana’dan Silifke’ye kadar Akdeniz sahilimizi bir bayram yerine çevirecek” diye konuştu.

‘Açılışa bekleriz’

Başbakan Erdoğan, “Mersin’e söz verdiğimiz gibi söz veririz yaparız” deyip, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda ulaşımdan yeme içmeye, konaklamadan güvenliğe kadar her alanda hazırlıklarımızı tamamladık. 25 bin kişiyi açılış günü stadyuma bekliyoruz. Gümbür gümbür bir açılış yapacağız ve Mersin, Akdeniz Oyunları’yla adını literatüre    yazdıracak.”

Bakan Kılıç:Mersin sporcu merkezi olacak

GENÇLİK ve Spor Bakanı Suat Kılıç, “Mersinliler ile 18 aydır emeklerini ve alın terlerini birleştirerek büyük bir başarıya imza attık. Arı gibi çalışarak, dev gibi işler yaptık. Tesisler sayesinde Mersin, gelecekte büyük bir sporcu merkezi olacak” dedi.

Tazegül: ''Çok gururluyum''

TOPLU tesis açılışının yapıldığı spor salonuna ismi verilen Londra Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan taekwondocu -Servet Tazegül, “Çok teşekkür
ederim, çok gurur verici, inşallah daha fazla şampiyonluklar kazanırım” şeklinde konuştu.