Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Jandarmadan gerçek gibi tatbikat

  Hürriyet Haber
  16 Nisan 2004 - 13:58Son Güncelleme : 16 Nisan 2004 - 13:58

  Jandarmaya bağlı birimler, toplumsal olaylara müdahale, rehine kurtarma, canlı bomba eylemi ve yaralı kurtarılması tatbikatını gerçeği andıran sahnelerle gerçekleştirdi.

  Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığına (JÖAK) bağlı birimler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün de katıldığı törenle, toplumsal olaylara müdahale, binada ve otobüste rehine kurtarma, canlıbomba eylemi ve enkaz altından yaralı kurtarılması tatbikatını Güvercinlik Kışlası'nda gerçekleştirdi.

  Tatbikatı, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur ile subay ve astsubaylar da izledi.  

  Tatbikatın başında konuşma yapan Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Tayfun Yıldız, belirsizlik ve istikrasızlığın en yoğun yaşandığı bölgenin ortasında bulunan Türkiye'nin, uluslararası terörizm ile karşı karşıya bulunduğunu kaydetti. Tehdit belirlemedeki güçlüklerin, eğitilmiş ve iyi teçhiz edilmiş birliklerin kullanılmasını zorunlu kıldığını ifade eden Tuğgeneral Yıldız, şöyle konuştu:
    
  ''Jandarma, kendi sorumluluk bölgesinde mülki, adli, askeri ve diğer görevleri icra ederken, polis kuvvetinin yeterli olmaması halinde şehir merkezlerinde, cezaevlerinde veya sorumluluk bölgesinde bulunan üniversitelerde başta toplumsal olaylar olmak üzere diğer olaylara müdahale etmek zorunda kalmaktadır.
    
  Bugünkü tatbikat, JÖAK tarafından icra edilen ve terörle mücadeleyi kapsayan askeri görevlerden ziyade, icra ettiği diğer görevleri esas alacak şekilde planlanmıştır.''  Tuğgeneral Yıldız, konuşmasının sonunda, yapılacak tatbikat hakkında bilgi verdi.
     
  TATBİKATTA İLGİNÇ PANKART
     
  Daha sonra, JÖAK'a bağlı timler, tatbikatı gerçekleştirdi. Tatbikat esnasında, gösterici kılığındaki sivil giyimli jandarmalar, "Faşizme hayır" pankartı taşıdı.    Tatbikatın ilk bölümünde, senaryoya göre, JÖAK'a bağlı özel harekat timi, teröristlerce gerçekleştirilen toplumsal bir olaya, panzer ve diğer araçlarla müdahale etti ve gösteriyi sona erdirerek, göstericileri gözaltına aldı. 
    
  Daha sonra bir bina ve otobüsteki rehinelerin operasyonla kurtarıldığı tatbikatta, canlı bir bombanın eylemini gerçekleştirdiği bir binadan enkaz kurtarma çalışmaları başarıyla yapıldı.
  Orgeneral Hilmi Özkök, tatbikatta başarılı olan JÖAK'ın tim komutanlarına ödül verdi, kol saati ve kalem hediye etti. Özkök, bu sırada yaptığı konuşmada, buraya inançlı olarak geldiğini ve gerçektenbeklediğini gördüğünü söyledi.
    
  JÖAK'ın, Jandarma Genel Komutanlığı'nın en güzide birlikleri olduğunu ifade eden Orgeneral Özkök, gösterilerden, en çok toplumsal olaylara karşı gerçekleştirilen operasyonun etkileyici olduğunu belirtti. Orgeneral Özkök, şunları kaydetti:
    
  ''Bir askerin başına gelecek en kötü işlerden birisi, kendi vatandaşlarına karşı bir harekat ibra etme zorunluluğudur. Bu, büyük bir sabır, kararlılık ve bilgi ister. Ne ile karşılaşacağınızı bilmeden, onlara zarar vermeden böyle hareketleri önlemek mümkün değildir. Bu bakımdan bilgi toplamak, bunları değerlendirmek, planlar yapmak, toplumsal olaylara karşı yapılacak harekatın en insancıl şekilde yapılması için vazgeçilmez unsurlardır. Bu başarılı operasyondan dolayı hepinizi tebrik ediyorum.''
    
  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök ve kuvvet komutanları, daha sonra, tatbikatta kullanılan silah ve teçhizatların sergilendiği bölümü gezdi ve bu sırada komutanlara, silah ve teçhizatlar hakkında bilgi verildi.
    
  Özkök ve kuvvet komutanları, günün anısına ağaç dikti ve bununla ilgili kayıt defterini imzaladı. Orgeneral, Özkök'ün diktiği ağaca, ''huzur'' adı verildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı