Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Jandarma Ümraniye Cezaevi'ne çatıdan girdi

  Hürriyet Haber
  21 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 21 Aralık 2000 - 00:01

  Ümraniye Cezaevi'nde operasyon sürüyor. Üç blok jandarmalar tarafından kiremitler kaldırılarak, açıldı. Cezaevinden yer yer silah sesleri duyuluyor. İki askeri helikopter de halen cezaevi üzerindeki uçuşlarını sürdürüyor. Cezaevi önünde bekleyen aileler ise akşam saatlerinde gözaltına alındı.

  B ve C bloklarında toplanan tutuklu ve hükümlülere ulaşmak için cezaevinin D bloğunun duvarları iş makinesiyle yıkılıyor.

  Haydarpaşa Numune Hastanase'nin acil servisi boşaltılarak Ümraniye'den gelecek mahkumlar için düzenlendi. Çevrede yoğun güvenlik önlemleri alınırken acil servise gelen hastalar da polikliniklere yönlendirildi.

  Öte yandan Adli Tıp Kurumu'na, Ümraniye Cezaevi'nden 1 cenaze getirildi. Böylece Adli Tıp'taki ceset sayısı 13'e ulaştı.

  Ailelere gözaltı

  ''Hayata Dönüş Operasyonu''nun sürdüğü Ümraniye Cezaevi yakınında bekleyen tutuklu ve hükümlü yakınları, gözaltına alındı.

  Cezaevi'ndeki polis noktasına gelen tutuklu ve hükümlü yakınları, beklemelerine izin verilmemesi üzerine buradan uzaklaştı. Ancak bir süre sonra bir grup Çevik Kuvvet polisi, araçlarla bu kişilerin bulunduğu yere giderek, 30 kadar tutuklu ve hükümlü yakınını gözaltına aldı.

  Bu arada, operasyona ilişkin görüntü almak amacıyla cezaevine 100 metre kadar yaklaşan Star Gazetesi muhabiri Zana Yavuz ile ATV görev aracının sürücüsü Hüseyin Köse, polis tarafından gözaltına alındı. Ümraniye Merkez Karakolu'na götürülen Yavuz ve Köse, yaklaşık 30 dakika karakolda tutulduktan sonra serbest bırakıldı.

  Öte yandan, operasyonun sürdüğü cezaevinden, zaman zaman dumanların yükseldiği gözleniyor.

  İçişleri Bakanlığı Açıklaması
  İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ümraniye Cezaevi'ndeki operasyonda tüm blokların güvenlik kuvvetlerince kontrol altına alındığı belirtilerek, ''B bloktaki konferans salonunda toplanan tutuklu ve hükümlüler direnmeye devam etmektedirler'' denildi.

  Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Ümraniye Cezaevi'ndeki operasyon; ölüm ve yaralanmalara sebebiyet verilmemesi için gerekli özen gösterilerek kararlılıkla sürdürülmektedir.''

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı