Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Jandarma: "Bulunan kemikler teröristlerin"

  Sabahattin YILMAZ/VAN, (DHA)
  08 Şubat 2011 - 10:25Son Güncelleme : 08 Şubat 2011 - 12:19

  BİTLİS’in Mutki İlçesi’nde yapılan kazılarda bulunan 18 kişiye ait kemiklerle ilgili Jandarma Genel Komutanlığı yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, öldürülen PKK’lıların cenazelerinin gömülmesi ile ilgili hazırlanan tutanak ve belgelerin Mutki Belediye Başkanlığı’nda olduğu belirtildi.

  Öldürüldükleri ileri sürülen Alican Kızılkaya’nın kardeşi Mehmet Nuri Kızılkaya, Mehmet Eren’in ağabeyi Gülevi Eren ve Cevdet Çalgan’ın babası Mahmut Çalgan, 3 ay önce Bitlis İHD Temsilciliği’ne giderek kayıpların bulunmasını istedi. Bunun üzerine harekete geçen İHD Bitlis Temsilciliği, bağlı bulunduğu Diyarbakır İHD şubesine başvurarak konuyu araştırmaya başladı.

  Ailelerin Güroymak İlçesi’nden PKK’ya katılmak üzere Mutki İlçesi’nin kırsal alanına giden 9 kişi ile 3 PKK’lının güvenlik güçleri tarafından açılan ateş sonucu öldürüldüğü ve bunların da toplu olarak Mutki- Kavakbaşı karayolu üzerinde bulunan jandarma karakolu yakınındaki çöplük alana gömüldükleri iddiası üzerine İHD yetkilileri Cumhuriyet Başsavcılığı’na kayıpların bulunması için kazı yapılmasını istedi.

  Mutki-Kavakbaşı Karayolu üzerinde bulunan jandarma karakolu yakınındaki çöplük alanında 5 Ocak 2011’de yapılan kazılarda 12, bölgede çıkan bir başka çatışmada öldürüldükleri ileri sürülen 8 PKK’lı için de aynı bölge yakınında 21 Ocak 2011’de yapılan kazı çalışmalarında 6 kişi olmak üzere toplam 18 kişiye ait olduğu ileri sürülen kemikler bulundu ve incelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Kimliklerin saptanması için de DNA tespitleri için aileleri oldukları belirtilen 13 kişiden kan örnekleri alındı.

  Jandarmadan yapılan açıklama şöyle:

  “Bitlis-Mutki ilçesinde bulunan kemik parçaları ile ilgili olarak, 06 Ocak-08 Şubat 2011 tarihleri arasında, bazı basın ve yayın organlarında yer alan haberler ve yorumlar üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması faydalı görülmüştür.

  Söz konusu haberlerde, Mutki C.Başsavcılığınca, Mutki-Kavakbaşı yolu Ziyaret mevkiinde farklı tarihlerde yapılan kazı çalışmalarında, (17–18) kişiye ait olduğu değerlendirilen kemik parçalarının bulunduğu ifade edilmektedir.

  Konu ile ilgili yapılan araştırmada tespit edilen hususlar aşağıya çıkarılmıştır:
  a.  Mutki ilçesi Çaygeçit köyünde, 08-09 Eylül 1999 tarihinde meydana gelen çatışmada ölü olarak ele geçirilen (15) teroristten, (13)’ünün otopsileri Mutki C.Başsavcılığınca yapılmış ve C.Başsavcılığınca defin ruhsatı düzenlenerek, Mutki Belediyesince 09 Eylül 1999 tarihinde Bitlis-Mutki ilçesi Kavakbaşı yolu Ziyaret mevkiinde defnedilmiştir.

  b. Mutki İlçesi Alatoprak köyü Kohan mezrası mevkiinde, 17 Eylül 1999 tarihinde meydana gelen çatışmada ölü olarak ele geçirilen (2) teroristin de Mutki C.Başsavcılığınca otopsileri yapılmış ve aynı şekilde defin ruhsatı düzenlenerek, Mutki Belediyesince 18 Eylül 1999 tarihinde aynı yere defnedildikleri tespit edilmiştir.

  c. Bu olaylara ait soruşturma dosyaları Mutki C.Başsavcılığınca düzenlenen, Hazırlık No:1999/109, Fezleke No:1999/15 sayılı fezleke ile olay tarihi itibarıyla VAN Devlet Güvenlik Mahkemesi C.Başsavcılığına (Şimdiki CMK 250’inci maddesi ile görevli) gönderilmiştir.
  ç. Söz konusu olaylarda, defnedilen teröristlere ait “fotoğraflar”, “otopsi raporları” ve “defin ruhsatları” soruşturma dosyalarında, defnedildiklerine dair tutanak ve belgeler Mutki Belediye Başkanlığında bulunmaktadır.

  Ayrıca, 06 Şubat 2011 tarihli bir basın organında, “Jandarma Mutki’de korsan kazı yapmış” başlığıyla bir haber yayımlanmış olup; haberde, Mutki ilçe J.K.lığının, savcıya haber vermeksizin, kendi binasına ait avlu içinde kazı yaptığı, bu esnada çıkan kemikleri çöpe attığı, söz konusu kemiklerin daha önceden kayıp olan üç şahsa ait olduğu ileri sürülmüştür. Haberde ileri sürülen hususlar gerçeği yansıtmamakta olup, doğrusu aşağıda ifade edildiği gibidir:

  Mutki İlçe J.K.lığının güvenliğini sağlamak maksadıyla daha önceden kazılmış bulunan mevzilerin, 29 Ocak 2011 günü 13.00-16.30 saatleri arasında geliştirme faaliyetleri esnasında, bazı kemiklere rastlanmış olup, yapılan bu faaliyetleri yanlış değerlendiren vatandaşların bu olayı C.savcılığına bildirmeleri üzerine, İlçe Jandarma K.lığına gelen Mutki C.Savcıları tarafından, söz konusu kemikler bizzat mahallinde tutanakla ve görüntülerle tespit edilerek incelenmek üzere alınmıştır. Gözle yapılan ilk tespitlerde hayvan kemiği olduğu değerlendirilen bu kemiklere ilişkin nihaî karar, adlî makamların işlemlerinden sonra verilecektir.”

  ÇÖPE ATILAN KEMİK YOK

  Jandarma Genel Komutanlığı ayrıca jandarma içerisinde yapılan kazıyla ilgili de açıklama yaptı. Bu açıklamada ise, 6 Şubat pazar günü  bir gazetede ’Jandarma Mutki’de korsan kazı yapmış’ başlığıyla haber yayımlandığı hatırlatılırken, "Haberde, Mutki İlçe Jandarma Komutanlığı’nın, savcıya haber vermeksizin, kendi binasına ait avlu içinde kazı yaptığı, bu esnada çıkan kemikleri çöpe attığı, söz konusu kemiklerin daha önceden kayıp olan üç şahsa ait olduğu ileri sürülmüştür. Haberde ileri sürülen hususlar gerçeği yansıtmamaktadır" denildi. Açıklamada şöyle devam edildi:

  "Mutki İlçe Jandarma Komutanlığı’nın güvenliğini sağlamak maksadıyla daha önceden kazılmış bulunan mevzilerin, 29 Ocak 2011 günü, 13.00-16.30 saatleri arasında geliştirme faaliyetleri esnasında, bazı kemiklere rastlanmış olup, yapılan bu faaliyetleri yanlış değerlendiren vatandaşların bu olayı Cumhuriyet savcılığına bildirmeleri üzerine, İlçe Jandarma Komutanlığı’na gelen Mutki Cumhuriyet Savcıları tarafından, söz konusu kemikler bizzat mahallinde tutanakla ve görüntülerle tespit edilerek incelenmek üzere alınmıştır. Gözle yapılan ilk tespitlerde hayvan kemiği olduğu değerlendirilen bu kemiklere ilişkin nihai kararı adli makamların işlemlerinden sonra verilecektir."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı