James Bond 21. Yüzyıla ayak uydurdu

Birce BORA/LONDRA
09.09.2015 - 12:11 | Son Güncelleme:

İngiliz yazar Anthony Horowitz, kaleme aldığı yeni James Bond kitabında sık sık seksist olmakla suçlanan İngiliz ajanının 21. Yüzyıla ayak uydurmasını sağladı.

Horowitz, Trigger Mortis adını verdiği kitabı yazarken karakterin yaratıcısı Ian Fleming’in notlarını yakından incelediğini ve Bond’u karakterin özüne ihanet etmeksizin 21. Yüzyılda yaşayan okuyuculara uygun hale getirdiğini söyledi.

Kitaptaki en büyük sürprizlerden biri her macerasında yeni bir aşk yaşayan ve birlikte olduğu kadınlarla uzun süreli bir ilişki yaşamaya yanaşmayan “çapkın” ajanın Pussy Galore isimli ünlü “Bond kızı” ile Londra’da birlikte yaşıyor olması.

Kitapta Bond’a dünyaya bakış açısının “çağa uygun olmadığını” hatırlatan eşcinsel bir arkadaşı da bulunuyor. Ayrıca çok fazla sigara içtiği için sık sık eleştirilen Bond bu kitapta sigarayı bırakmasa da “Sigara içmenin kötü bir alışkanlık olduğunun ve onun kanser olmasına neden olacağının” farkına varıyor.

Horowitz yine de James Bond’un yeni macerasını okuyanların karakterin “farklı bir zamanda yaratıldığını” hatırlaması ve onu o şekilde yargılaması gerektiğini belirtti.

Ünlü yazar “Benim birinci görevim, sorumluluğum orjinal kitaptan fazla uzaklaşmamak, Ian Fleming’e onun yarattığı karaktere, onun dünyasına, onun görüşlerine sadık kalmaktı. Bu nedenle ben ona layık olacak bir kitap yazmaya çalıştım” dedi.

Bir çok edebiyat kritiği Horowitz’in Fleming’den sonra James Bond karakterinin özünü en iyi anlayan yazar olduğunu ve kitabı oldukça beğendiklerini belirtti.EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı