Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Jamaika monarşiden cumhuriyete geçiyor

  Hürriyet Planet
  09 Ocak 2012 - 12:18Son Güncelleme : 09 Ocak 2012 - 16:54

  Jamaika'nın yeni başbakanı Portia Simpson-Miller, yönetim şekli olarak monarşiden cumhuriyete geçmeyi planladıklarını açıkladı.

  Bağımsızlığının 50'nci yıldönümünü kutlayan ülkede İngiltere Kraliyeti'nin de etkisi böylece sona ermiş olacak.

  Zamanının geldiğini vurgulayan yeni Başbakan, "Bağımsızlığımıza tamamen elde etmeliyiz. Öyleyse, monarşiden vazgeçmemiz gerekiyor. Böylece, cumhurbaşkanı da, devlet başkanı da kendi içimizden biri olabilir" dedi. 

  İLK KADIN BAŞBAKAN SONUÇLARI HALKIYLA KUTLADI / FOTO GALERİ

  Jamaika'nın merkez sol partisi Halkın Ulusal Partisi'nin (PNP) lideri olan 66 yaşındaki deneyimli siyasetçi Portia Simpson-Miller, 29 Aralık'taki seçimleri kazanarak 5 Ocak'ta başbakanlık koltuğuna oturdu. Ülkenin ilk kadın başbakanı, bu makama daha önce de, 2006-2007 yıllarında gelmişti.  

  İNGİLTERE SÖMÜRGECİ MANTIĞINDAN KURTULAMADI 

  Jamaika, bağımsızlığını kazandığı 1962'den bu yana, anayasal monarşiyle yöntiliyor. Devlet başkanı olarak İngiltere Kraliçesi'ni tanıyan Commonwealth oluşumuna üye olan ülke, cumhuriyete geçince İngiltere'nin siyasi etkisinden de tamamen kurtulmuş olacak.

  İngiltere, geçmişten gelen sömürgecilik alışkanlığıyla hala Jamaika'nın hukuki süreçlerine müdahale ediyor. Bu nedenle, Karayip adalarının diğer ülkelerinden Guyana ile Trinidad ve Tobago, Buckingham Sarayı ile köprüleri daha önce atmıştı. Şimdi benzer bir niyette olan Jamaika'daki bu değişim girişimine Kraliçe'nin tepkisi, sözcüsü tarafından açıklandı. Bu açıklamada özetle, "Devlet başkanlığı konusu tamamıyla Jamaika hükümetinin ve halkının elindedir" denildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı