Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Jagland: Otel lobisine biber gazı AİHM ihlali

  Zeynel LÜLE
  25 Haziran 2013 - 18:22Son Güncelleme : 25 Haziran 2013 - 18:59

  Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, Türk hükümetinin Gezi Parkı olaylarını iyi yönetemediğine ilişkin açık örnekler bulunduğunu, bir otelin lobisine biber gazı atmanın AİHM hukukunun açık ihlali olduğunu söyledi.

  Türkiye’nin de ‘kurucu üyesi’ olduğu Avrupa Konseyi’nin Genel Sekreterliğini yürüten Thorbjorn Jagland, Ankara’da çeşitli temaslarda bulundu. Jagland'ın Başbakan Erdoğan'la yaptığı görüşmede İçişleri Bakanı Muammer Güler ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski Avrupa Konseyi Parlamenter Meclis Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu da yer aldı.

  Genel Sekreter, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile de temaslarda bulundu.

  Jagland yaptığı açıklamada, Türk yetkililerin Gezi Parkı olayları ile ilgili görüşlerini dinlediğini belirterek, "Görüşlerini dinledim, olaylarda şiddet yanlısı pek çok unsur ile aşırı uçların bulunduğunu aktardılar. Bunu kabul ettiğimi ancak aşırı şiddetin ve biber gazının da kabul edilemez bir biçimde kullanıldığına ilişkin başka fotoğraflar gördüğümü de söyledim. Ben burada yargıç değilim ancak aşırı ve şiddet yanlısı uçlarla, barışçıl şekilde gösteri yapanların birbirinden ayırt edilmesinin önemli olduğunu düşünüyorum."

  "HOŞ OLMAYAN GÜÇ KULLANIMI GÖRÜYORUZ"

  Jagland, Türk yetkililerin barışçıl amaçlı protestocularla diyalog geliştirmesi ve onların görüşlerini de dinlemesinin önemli olduğunu belirterek, Türk hükümetinin olayları doğru bir biçimde yönetip yönetmediği konusunda, "Yönetmedikleri yönünde bazı açık örnekler var. Bu nedenle bu olaylardan bir şeyler öğrenmek çok önemli. Başbakan Erdoğan'a ve Adalet Bakanı'na da söyledim. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihadı bu gibi durumlarda nasıl davranılması gerektiğine ilişkin detaylı ve güzel bir rehber niteliğinde. Bir otelin lobisine biber gazı atılması AİHM hukukunun açık bir ihlalidir, bu çok açık. Ayrıca bazı durumlarda hiç de hoş olmayan güç kullanımı örnekleri görüyoruz. Kısacası bu olaylardan öğrenilecek çok şey var ve yetkililer bana bu örnekleri soruşturacaklarını söylediler".

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı