Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Jabbar Süleymaniye'de namaz kıldı

Efsane basketbolcu Kareem Abdul-Jabbar'ın son durağı ise Süleymaniye Camii oldu. Camiye girmeden önce abdest alan Kareem Abdul-Jabbar, daha sonra öğle namazı kıldı.

OZAN URAL - İSTANBUL / DHA
SON GÜNCELLEME

Efsane basketbolcu Kareem Abdul-Jabbar, tarihi yarımadayı ziyaret etti. Abdul-Jabbar'a, Mehmet Okur eşlik etti. Abdul-Jabbar ilk olarak Sultanahmet'i dolaştı.

Vatandaşlar büyük ilgi gösterdikleri 64 yaşındaki Abdul-Jabbar'ın bol bol fotoğraflarını çekti. Abdul-Jabbar, Kapalıçarşı'da uğradı. Kapalıçarşı esnafı, efsane basketbolcuya Türk milli futbol takımı formasını hediye etti. Sıcak tavırlarıyla ilgi odağı olan ünlü basketbolcu, Türk bayraklı bir fincan takımı ve desenli şallar satın aldı. "I love you Jabbar" bağırışları eşliğinde gezintisine devam eden Kareem Abdul-Jabbar'a, Türk bayraklı şapka da verildi.

CAMİYE GİTTİ

Abdul-Jabbar daha sonra Süleymaniye Camii'ne geçti. Jabbar, cami ve içindeki mezarlar hakkında bilgi aldı. Efsane basketbolcu Kareem Abdul-Jabbar, cami girişinde de gazetecilerin sorularını yanıtladı. İkinci kez geldiğini belirten Abdul-Jabbar, "İstanbul'a gelmekten her zaman keyif aldım. Bir müslüman olarak müslüman bir ülkenin modern dünya içinde bu şekilde yer aldığını görmek ve burada olmak her zaman keyif verici ve çok iyi hissediyorum burada olmaktan" dedi

NAMAZ KILDI

Kareem Abdul-Jabbar, Süleymaniye Camii hakkında sorulan sorulara ise, "Aynı zamanda hem bir ibadethane hem de bir medrese ile bir eğitim yuvası olması da gerçekten çok ilgimi çekiyor" yanıtını verdi. İstanbul'da favori yerleri arasında Topkapı, Süleymaniye Camii ve Ayasofya olduğunu belirten efsane basketbolcu, Mimar Sinan'ın sanat anlayışını daha çok beğendiği için "Süleymaniye daha favori yerim" diye konuştu. Türk basketbolu hakkındaki görüşleri de sorulan Abdul-Jabbar, "Ülkenin basketbol alanındaki programı işe yarıyor ki yetenekli insanlar kazandırılıyor. Bence harika bir gelişme" diye yanıt verdi.

Müslüman olan ve camiye girmeden önce abdest alan Kareem Abdul-Jabbar, daha sonra öğle namazı kıldı ve ardından buradan ayrıldı. Kareem Abdul-Jabbar, 10 Mayıs Salı günü İstanbul'dan ayrılacak.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz