İZMİR HABERLERİ

İZYÜK kantinleri kapatılıyor

DHA
29.09.2017 - 09:02Son Güncelleme :

YEREL HABERLER İZMİR

DHA

İZMİR Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren İZYÜK Tüketim Kooperatifine bağlı kantinler hakkında Sayıştay raporu gerekçe gösterilerek kapatılma kararı verildi. 27 kantinden bir kısmı kapatılırken İZYÜK konuyu yargıya taşıyarak yürütmenin durdurulmasını talep etti.

ESHOT Genel Müdürlüğü çatısı altında 2006 yılında kurum personeli tarafından kurulan İZYÜK Tüketim Kooperatifi'nin işlettiği 27 kantin kapatma kararıyla karşı karşıya kaldı. Sayıştay'ın raporlarında yer alan kooperatifin faaliyetinin mevzuata aykırılık oluşturduğu yönündeki tespitler üzerine, başta garajlar olmak üzere, aktarma merkezleri ve ağır bakım istasyonlarında bulunan kantinlerin kapatılmasına karar verildi. Kantinlere gönderilen yazıya göre, yıl sonuna kadar kademeli olarak büfe alanlarının boşaltılması istendi. Bu gelişmelerle birlikte kantinlerde çalışan yaklaşık 90 kişi işten çıkarılmaya başlandı. Kantinlerin kapatıldığı noktalarda ise kahve makinesi ve otomatların hizmet vermeye başladığı bildirildi.

İZYÜK Kooperatifi yönetimi ise karara karşı Bölge İdare Mahkemesi'nde iptal davası açarak yürütmenin durdurulmasını talep etti. Sayıştay'ın olumsuz tespitleri karşısında yeni savunma sunan kooperatif, giderlerin İZYÜK Tüketim Kooperatifi'nin karşıladığını ve tüzel yapılarının ESHOT Genel Müdürlüğü'nden ayrı olduğunu belirterek tahliye kararına karşı itirazda bulundu.

ESHOT Genel Müdürlüğü'nün İZYÜK Tüketim Kooperatifi'ne konuya ilişkin gönderdiği yazıda ise şu ifadeler yer aldı:

"12/10/2016 tarihi ile idaremizde kadrolu işçi bulunmaması sebebiyle Belediye İş Sendikası ile idaremiz arasında imzalanan toplu iş sözleşmesini uygulama imkanı kalmamıştır. Ayrıca Sayıştay Başkanlığınca İZYÜK Tüketim Kooperatifinin faaliyetinin mevzuata uygun olmadığı tespitinde bulunulmuştur. Faaliyetin devam etmesi durumunda işlem tesis edileceği uyarısı yazı ile tarafımıza bildirilmiştir. Bu hususlar göz önünde bulundurularak İZYÜK'ün faaliyet alanlarının tasfiyesi ile ilgili uygulama hukuk çerçevesinde tespit edilmiştir."

Timur TARLIĞ / İZMİR, (DHA)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İZYÜK kantinleri kapatılıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:42
  • Guneş
   07:19
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:10
  • Akşam
   18:34
  • Yatsı
   19:59
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı