Ege Haberleri

EGE

  İZVİP'te geri sayım

  Hürriyet Haber
  29 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 29 Eylül 2000 - 00:01

  BAŞBAKAN Yardımcısı Mesut Yılmaz'ın İzmir ziyaretinde Vadeli İşlemler Piyasası'nın son aşamaya geldiğini müjdelemesi sevinç yarattı. İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özmen, ‘‘Nihayet hayalimiz gerçek oluyor’’ dedi.

  PROJEYLE ilgili yönetmeliğin Devlet Bakanı Recep Önal'ın imzasını beklediğini belirten Özmen, ‘‘Yönetmelik, Önal'ın imzasının ardından Bakanlar Kurulu'nda görüşülecek. Bakanlar Kurulu'nun onaylanmasının ardından piyasayı açacağız’’ dedi.

  Finans merkezi olacak

  İZVİP'le İzmir'in Türkiye'nin finans merkezi haline geleceğini belirten Özmen, bu proje için ABD'nin ve Avrupa'nın en büyük borsalarıyla ortaklık anlaşmaları imzaladıklarını hatırlattı, ‘‘ABD'nin en büyüğü Chicago Borsası ile Avrupa'nın en büyüğü EUREX'le işbirliği yaptık’’ dedi.

  BORSAYLA ilgili tüm işlemlerin tamamlandığına dikkati çeken Özmen, eğitim ve danışmanlık şirketinin iki yıl önce kurulduğunu ve bankalarla anlaşmaların tamamlandığını söyledi. Projeye Dünya Bankası'nın da destek verdiğini bildirdi.

  Beş yıldır devam eden çalışmalar

  İZMİR Ticaret Borsası, vadeli işlemler piyasasına geçiş hazırlıkları için 1995 yılında kadro oluşturdu. 1996 Nisan ayında ise SPK İzmir'de Merkez Bankası'na ait bir binayı, İzmir Vadeli İşlemler ve Opsiyonlar Piyasası'nın kurulması için satın aldı. Borsa ile dönemin SPK başkanı Ali İhsan Karacan arasında uzun süreli İZVİP - İZVOB kavgası yaşandı. SPK'nın Danıştay'a açtığı iptal davasına rağmen, 1996 yılının Ağustos ayında İzmir Vadeli İşlemler Piyasası yönetmeliği Resmi Gazete'de yayınlandı. 1997 yılının başında SPK Başkanı Karacan, İZVİP'e karşı tekrar harekete geçti. 1997 yılı 23 Ocak'ta, İZVİP'in kurulmasına olanak sağlayan yasa teklifi TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu'nda kabul edildi. 24 Ocak'ta, Danıştay, SPK'nın İZVİP'e ilişkin yürütmeyi durdurma talebini reddetti.

  Ortaklık teklifi

  Şubat'ta ise Chicago Borsası, İzmir Vadeli İşlemler Piyasası'na ortaklık teklif etti. Nisan ayında TOBB Kanunu'na ilave edilen ek madde TBMM'de onaylandı, İZVİP konusunda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yetkili kılındı. 20 Ağutos 1997'de İzmir Ticaret Borsası İnfo Holding'le yazılım için anlaşma yaptı. Ardından Chicago Borsası ile işbirliği anlaşması imzalandı. Eylül 1998'de ise Vadeli İşlemler Eğitim ve Danışmanlık A.Ş. kuruldu. İzmir Ticaret Borsası, 16 Haziran 2000'de SPK tarafından hazırlanan Vadeli İşlemler Yönetmeliği'ni Devlet Bakanı Önal'a gönderdi, 13 Temmuzúda da Cihogo Borsası ve EUREX Borsası ile İzmir Vadeli İşlemler Piyasası için iyi niyet anlaşması imzalandı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı