Ege Haberleri

  İztuzu'nda eğlenceli nöbet

  Süleyman İLTER/ORTACA
  04.01.2015 - 01:36 | Son Güncelleme:

  MUĞLA'nın Ortaca İlçesi'ndeki İztuzu Plajı'nın işletme hakkını alan İngiliz ortaklı özel şirket DALÇEV'in buradaki tesislere girmemesi için nöbet tutan İKUP (İztuzu Kumsalını Kurtarma Platforumu) öncülündeki çevreci grubun bekleyişi bu gece de sürdü.

  İztuzunda eğlenceli nöbet
  İztuzu Plajı'nın işletme hakkını alan İngiliz ortaklı özel şirket DALÇEV'in yetkililerinin, geçen 28 Aralık gecesi üç otomobille tesisleri devralmaya gelmesi tepkilere neden oldu. Olayın ardından bölgede jandarma ekipleri geniş güvenlik önlemleri alırken, tesislerin bulunduğu alana kimsenin girişine izin vermedi. Dalyan'a gelen Muğla Vali Yardımcısı Kamil Köten, Dalyan Jandarma Karakolu'nda Ortaca Kaymakamı Hüseyin Yılmaz ve CHP'li Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik'in de katılımıyla bir toplantı düzenledi. Toplantıda alınan karar neticesinde sahile gelen jandarma ekipleri, her iki tarafla görüşerek sahili boşalttı ve nöbeti devraldı.
  İztuzunda eğlenceli nöbet
  PROJEKSİYON GÖSTERİSİ SUNULDU
  Sonrasında bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çevreciler, DALÇEV'in tekrar İztuzu'ndaki tesislere girmemesi için yılbaşı gecesinden itibaren plajın girişinde nöbet tutmaya başladı. Bu gece de bekleyiş sürdü. İKUP üyelerinin başını çektiği yaklaşık 200 kişilik grup, variller içinde yakılan ateşlerde ısınmaya çalıştı. Katılanlar tarafından oluşturulan, eyleme destek verenlerin isimlerinin yer aldıgı panoya yeni isimler eklendi. Yapılan etkinlikte; İztuzu'nun 1988 yılından itibaren yaşadığı değişim ve şu ana kadar yapılan eylemler, projeksiyon cihazıyla gösterildi. Soğuk havada mangalda pişen kestaneler, gösterimde dağıtıldı. Ayrıca bir araya gelen grup, halk oyunları oynayarak bekleyişi eğlenceye dönüştürdü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı