İztuzu'nda Başbakanlık kararına durdurma

Banu ŞEN
23.01.2015 - 12:05 | Son Güncelleme:

Çevrecilerin direniş çadırında yürüttüğü eylemlerle gündeme gelen Muğla’nın Ortaca ilçesinde deniz kaplumbağalarıyla ünlü İztuzu Plajı’ndaki işletmelerin özelleştirilmesine yönelik hukuki süreç devam ederken, belediye ve çevreciler lehine bir durdurma kararı daha çıktı. Durdurma kararını Muğla 2'inci idare mahkemesi aldı. Aynı mahkeme, daha önce plajın tahliyesine ilişkin açılan farklı bir davada verdiği yürütmeyi durdurma kararını, şirketin yaptığı itiraz sonucu 1 ay kadar önce kaldırmıştı.

İztuzunda Başbakanlık kararına durdurmaMuğla 2. İdare Mahkemesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İztuzu Plajı’ndaki işletmelerin, MUÇEV ile devir yapılmasına ilişkin Başbakanlık onayının iptali davasında yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

DEMİRCİ: TÜM İŞLETMELER İÇİN ÖNEMLİ

İztuzu Kumsalını Koruma Platformu Sözcüsü Murat Demirci, “Muğla’daki işletmeleri devir alıp işletmeye vermesi için kurulan MUÇEV ile Çevre Bakanlığı arasındaki devir için Başbakanlık onayına yürütmeyi durdurma kararı geldi. Bu onay Muğla ilindeki 14 işletmenin MUÇEV Ltd. Şirketi’ne devrinin onayıydı. Muğla 2. İdare Mahkemesinin 2014/1242Esas sayılı dosyasında verilen 15.01.2015 tarihli yürütmeyi durdurma kararı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının MUÇEV ile Muğla ilindeki ÖÇK bölgelerinde yer alan 14 yere ilişkin olarak Başbakanlıkça verilen 26.05.2014 tarih ve 1345 sayılı onaya ilişkin olduğundan oldukça önemlidir. Sadece İztuzu değil. Diğer işletmeler için emsal teşkil edecek. Biz İztuzu için açmıştık. Ama onay 14 işletmenin devrine yönelik olduğu için örneğin Ölüdeniz’in özel işletmeye verilmesi açısından da emsal olacak. Ortaca Belediyesi'nin İztuzu’na dair protokol yönünden açmış olduğu davada verilen yürütmeyi durdurma kararı diğer davaları da etkileyecek niteliktedir. MUÇEV ile protokol yapılmasına ilişkin Başbakanlık onayının iptali davasında verilen 15/01/2015 tarihli yürütmenin durdurulması kararı, İztuzu için rant olarak görülmekten kurtuluşa giden yolun mihenk taşıdır” dedi.

İztuzunda Başbakanlık kararına durdurma DÜNYANIN EN GÜZEL SAHİLİ ÖZELLEŞMESİN

SÜREÇ BÖYLE İŞLEDİ

Ortaca Belediye Başkanlığı; yüzde 50’si Muğla Valiliği'nin Muğla'ya Hizmet Vakfı, yüzde 50’si Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Türkiye Çevre Koruma Vakfı (TÜÇEV) ortaklığıyla kurulan MUÇEV Turizm Limited Şirketi’nin buradaki tesisleri DALÇEV A.Ş. şirketine geçen yıl Haziran ayında ihale etmesi üzerine, devir ve tahliye kararlarına ve yapılan protokollere karşı bir dizi dava açtı. Bunlardan bazılarında verilen yürütmeyi durdurma kararları, Kasım ayında şirketin yaptığı itirazla kaldırıldı. Ancak hemen ardından 25 Aralık’ta ise, hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile MUÇEV arasındaki protokole, hem de MUÇEV ve DALÇEV arasındaki protokole ihtiyati tedbir kararları geldi. 15 Ocak’ta yaşanan yeni gelişmede ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kararı ile tesislerin MUÇEV’e devir yapılmasına ilişkin Başbakanlık onayının iptali davasında, Muğla 2.İdare Mahkemesi yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı