MUĞLA HABERLERİ

İztuzu Plajı'nın özel bir şirkete kiraya verilmesi

AA / Ali Rıza Akkır
23 Ocak 2015 - 09:32Son Güncelleme : 23 Ocak 2015 - 09:33

- Muğla 2. İdare Mahkemesi, DALÇEV'in Muğla Valiliği bünyesindeki MUÇEV ile protokol imzalama yetkisi bulunmadığı gerekçesiyle İztuzu Plajı'nın özel bir şirkete kiralama işleminin yürütmesini durdurdu

YEREL HABERLER MUĞLA

AA / Ali Rıza Akkır

MUĞLA (AA) - Muğla 2. İdare Mahkemesi, İztuzu Plajı'nın özel bir şirkete kiralanması işleminin yürütmesini durdurdu.

Ortaca'nın Dalyan Mahallesi'nde bulunan ve Ortaca Belediyesi tarafından işletilen İztuzu Plajı, 11 Haziran 2014'te belediyeden alınıp işletilmesi için Dalyan Çevre Turizm Ticaret Limited Şirketine (DALÇEV) verildi.

Bunun üzerine Ortaca Belediyesinin açtığı dava sonucunda DALÇEV'in, Muğla Valiliği bünyesindeki Muğla Turizm Çevre Vakfı ile (MUÇEV) protokol imzalama yetkisi bulunmadığı gerekçesiyle Muğla 2. İdare Mahkemesi, kiralama protokolünün yürütmesinin durdurulması karara aldı.

İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu sözcüsü Murat Demirci, kararı sevinçle karşıladıklarını dile getirerek, "Karar, İztuzu için kurtuluşa giden mihenk taşı niteliğindedir" dedi.

Demirci, Ortaca Belediyesinin İztuzu’na dair protokol yönünden açtığı davada verilen kararın diğer davaları da etkileyecek nitelikte olduğunu ifade etti.

- Olay

Ortaca Belediyesi tarafından işletilen İztuzu Plajı, 11 Haziran 2014'te belediyeden alınıp MUÇEV tarafından yapılan ihale ile DALÇEV'e verildi. Bunun üzerine Ortaca Belediyesi, işletmenin geri verilmesi ve ihalenin iptali için Muğla 1. İdare Mahkemesi'nde dava açtı.

Mahkeme, 23 Haziran 2014'te ihalenin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Karşı taraftan yapılan itiraz üzerine aynı mahkeme, yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı.

MUÇEV, 10 Kasım 2014'te İztuzu'nun boşaltılması için belediyeye yazı gönderdi. Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik'in tesislerdeki demirbaşların envanterinin çıkarılması için ek süre talebi üzerine işlem, 10 gün ertelendi. Bir süre sonra mahkeme, Ortaca Belediyesinin talebi üzerine tahliye kararının yürütmesini durdurdu.

Belediyenin Valilik aleyhinde Muğla 2. İdare Mahkemesine açtığı davada da plajın kiralanması işleminin yürütmesinin durdurulmasına karar verildi.

Öte yandan özel şirket ve belediye tarafından kişilerin plaja girmesi yasaklandı. Kesin karar verilinceye kadar plaj, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde bulunuyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden İztuzu Plajı'nın özel bir şirkete kiraya verilmesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Ocak 2015 tarihinde saat 09 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İztuzu Plajı'nın özel bir şirkete kiraya verilmesi haberi güncellenecektir.

  MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:37
  • Guneş
   06:21
  • Öğle
   13:20
  • İkindi
   17:04
  • Akşam
   20:00
  • Yatsı
   21:29
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı