MUĞLA HABERLERİ

İztuzu Plajı ile ilgili tartışmalar

AA / Levent Kişi
21.01.2015 - 14:13Son Güncelleme :

- Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü İyimaya: - "İztuzu'nun özel bir şirkete verilmesi, devredilmesi veya imara açılması gibi bir durum yok" - "Bir yanlışın sürmesini asla istemeyiz ama yapılan iş ve işlemlerde aksayan herhangi bir yön yok. Bunu hukuk söyleyecektir"

AA / Levent Kişi

MUĞLA (AA) - Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Osman İyimaya, İztuzu Plajı ile ilgili, "Eğer bir yanlış varsa, bundan dönmek devletin erdemidir. Bir yanlışın sürmesini asla istemeyiz ama yapılan iş ve işlemlerde aksayan herhangi bir yön yok. Bunu hukuk söyleyecektir" dedi.

Marmaris'te düzenlenen "Muğla Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi"nin eğitim toplantısına katılan İyimaya, programa verilen arada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gazetecilerin, Ortaca ilçesinin Dalyan Mahallesi'ndeki ünlü İztuzu Plajı'nın özel bir şirkete kiraya verilmesiyle ilgili tartışmaları hatırlatması üzerine İyimaya, söz konusu yerin özel çevre koruma bölgesi olduğunu söyledi.

Bu bölgenin korunması, sürdürülebilir olması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda özel çalışmalar yaptıklarını belirten İyimaya, basından da gördüğü kadarıyla İztuzu'yla ilgili amacından uzaklaşılan bazı durumlar var olduğunu kaydetti.

"Biz hukukun üstünlüğüne inanan insanlarız. Hukuk 'dur' dediği zaman dururuz, 'yürü' dediği zaman da yürürüz" ifadelerini kullanan İyimaya, bilimsel çalışmaların ürünü olan söz konusu alanın korunmasıyla ilgili bütün tedbirleri almanın görevleri olduğunu dile getirdi. İyimaya, "İztuzu'nun özel bir şirkete verilmesi, devredilmesi veya imara açılması gibi bir durum yok" dedi.

Daha önce bu bölgede Caretta caretta'larla ilgili bir hastane projesi gerçekleştirmek istediklerini ancak bölge halkının bununla ilgili bir tepkisi olduğunu hatırlatan İyimaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

" Tepkilerin ardından 'Bu bölgede halkın istemediği hiçbir şeyi yapmak istemiyoruz' dedim ve projeyi durdurduk. Eğer bir yanlış varsa, bundan dönmek devletin erdemidir. Bir yanlışın sürmesini asla istemeyiz ama yapılan iş ve işlemlerde aksayan herhangi bir yön yok. Bunu hukuk söyleyecektir. Yerel idareler bizim yaptığımız işlemleri yargıya taşıyor. Hukukun vereceği kararı, bürokratlar olarak uygulayacağız. Bundan dolayı kararları beklemek lazım."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden İztuzu Plajı ile ilgili tartışmalar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ocak 2015 tarihinde saat 14 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İztuzu Plajı ile ilgili tartışmalar haberi güncellenecektir.

MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ

26 Şubat 2018, Pazartesi
 • İmsak
  06:16
 • Guneş
  07:35
 • Öğle
  13:26
 • İkindi
  16:33
 • Akşam
  19:04
 • Yatsı
  20:18
Sayfa Başı