İztuzu özelleşmedi

Aysel ALP/ANKARA
06 Ocak 2015 - 14:49Son Güncelleme : 06 Ocak 2015 - 16:00

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı dün 29 Aralık 2014 tarihinde Muğla 2. İdare Mahkemesi tarafından alınan kararla birlikte İztuzu Sahili’nin işletmesinin DALÇEV isimli firmaya verildiğini açıklamıştı. Ortaca Belediyesi Avukatı Berna Babaoğlu ise 29 Aralık tarihinde bakanlığa tebliğ edilen kararın 22 Aralık 2014’te alındığını söyledi. Babaoğlu 25 Aralık’ta İztuzu için yapılan ihale için Ortaca 1.Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından yürütmenin durdurulması kararı alındığını ifade ederek bu kararın hukuken 22 Aralık tarihli kararın üzerinde olduğunu dolayısıyla, ihaleyi kazanan DALÇEV’in İztuzu Sahili’ne giremeyeceğini söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ise sahil için alınan son mahkeme kararıyla ilgili olarak, "Mahkeme kararı henüz bize ulaşmadı ama hukuk neyi emrederse onu yaparız, dur derse dururuz, yürü derse yürürüz" diye konuştu.

İztuzu özelleşmediDeniz kaplumbağalarının en önemli üreme alanlarından olan Dalyan İztuzu Plajının özelleştirilmesine karşı tepkiler büyürken, yöre halkı ve çevreciler plajda 24 saat nöbet tutma kararı aldı. İztuzu Kurtarma Platformu üyelerinden Recai Keçeci, "En son mahkeme kararı 25 Aralık tarihli ve biz bu karara dayanarak plajı İngiliz Şirkete teslim etmeyeceğiz. Buraları dedelerimizin bize bıraktığı haliyle, bir çivi bile çakılmasına izin vermeden, torunlarımıza bırakacağız. Dalyan kimsenin değil, Dalyan bir dünya mirası. Soma'da Yırca'da yargı kararı beklenmeden 6 bin zeytin ağacı kesildi. Biz de burada aynısını yaşamamak için 24 saat nöbet tutuyoruz, tutacağız" dedi. Avukat Berna Babaoğlu, "Son mahkeme kararı sonrası DALÇEV ve MUÇEV Plaja giremez" derken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, "Mahkeme kararı henüz bize ulaşmadı ama hukuk neyi emrederse onu yaparız, dur derse dururuz, yürü derse yürürüz" dediler.

İztuzu özelleşmedi BAKANLIK: İZTUZU TESLİM ALINDI

ÖNCE ÜZÜLDÜLER, ARDINDAN SEVİNDİLER

İztuzu Plajının işletme ihalesini kazanan İngiliz ortaklı DALÇEV şirketi, 22 Aralık 2014 tarihli mahkeme kararına istinaden 30 Aralık gecesi iş makinaları ve şirket araçlarıyla plajı devralmaya gitti. Ancak yöre halkının tepkisi üzerine şirket plaja giremezken, halen plajı işletmekte olan Ortaca Belediyesi plajı terk etmek için şirketten 15 gün süre istemişti. 22 Aralık tarihli Muğla İdare Mahkemesi'nin kararına üzülen yöre halkı, 25 Aralık tarihli Ortaca 1.Asliye Hukuk Mahkemesi kararıyla sevindi.

İztuzu özelleşmedi

25 Aralık tarihli karar

DALÇEV PLAJA GİREMEZ

Ortaca Belediyesi Avukatı Berna Babaoğlu, 25 Aralık tarihli kararın 22 Aralık tarihli kararın üzerinde olduğunu dolayısıyla, DALÇEV ve MUÇEV'in plaja giremeyeceklerini söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Muğla Valiliğinden mahkeme kararına uymalarını beklediklerini belirten Babaoğlu, "Biz bu kararı hem valiliğe hem de bakanlığa gönderdik. Ancak biz mahkemenin tebliğini geçerli sayarız, dediler. Mahkeme de valiliğe ve bakanlığa tebligatını yaptı. Şimdi biz yargı kararına uymalarını bekliyoruz" dedi. Babaoğlu, belediye olarak İztuzu Plajı'nın işletilmesi ihalesine girmek istediklerini ancak işletmenin ihalesiz bir şekilde Türkiye Çevre Koruma Vakfı'na verildiğini iddia etti.

24 SAAT NÖBETE DEVAM

Dalyan Çevre Koruma Derneği Başkanı ve İztuzu Kurtarma Platformu Üyesi Recai Keçeci, "Mahkeme, 25 Aralık 2014 tarihinde tüm işlemlerin tedbiren durdurulmasına karar verdi. Dolayısıyla biz nihai yargı kararı verilene kadar, burayı boşaltmayacağız ve 24 saat nöbete devam edeceğiz. Şuanda 2 bin 500 kişiyle nöbet tutuyoruz" dedi.

"DÜNYAYA REZİL OLURUZ"

Keçeci, "Buraya ilişkin 8 ayrı dava açtık. İki tanesinde yürütmeyi durdurma kararı vardı, biri kaldırıldı. Onun üzerine DALÇEV dünya mirası bu yere, kaplumbağaların yaşam alanlarına, yumurtlama alanlarına kepçelerle, iş makineleriyle girdi. Jandarma'nın müdahalesiyle geri çıktılar. Şuanda kimse plaja giremiyor. Biz her gün binlerce kişi 24 saat nöbet tutuyoruz. Aniden gece yarısı operasyon olabilir, diye nöbetteyiz. Soma Yırca'da olanların burada olmasına izin vermeyeceğiz. Geçmişte de vermedik, bugün de vermeyeceğiz. Buranın ana felsefesi hiçbir şey yapılmadan olduğu gibi korunmasıdır, kalmasıdır. Yoksa çok para verene işlettirilip, kar amacıyla buralara dokunulmamalıdır. Dokunulursa dünyaya rezil oluruz. Biz dedelerimizin, balarımızın koruduğu bu plajı ben de aynı şekilde torunlarıma devredeceğim. Bir çivi bile çaktırmayacağız. Çünkü biz burada emanetçiyiz" diye konuştu.

"DUR DERSE DURUR, YÜRÜ DERSE YÜRÜRÜZ"

Hürriyet'e bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ise 25 Aralık 2014 tarihli Ortaca 1.Asliye Hukuk Mahkemesi kararının kendilerine ulaşmadığını söylediler. Yetkililer, "Biz hukukun üstünlüğüne inanıyoruz. Hukuk ne derse onu yapacağız, dur derse dururuz, yürü derse yürürüz" dediler. Bakanlık yetkilileri, plajın işletilmesi ihalesine katılmaları için Ortaca Belediyesi'ne davetiye gönderdiklerini belirterek, "Madem bu kadar istiyorlardı neden ihaleye girmediler. Kaldı ki İztuzu kamunundur. Muğla Valiliği ile bakanlık vakfının evliliği ile kurulmuş olan MUÇEV ortaklığıyla işletilecektir" dediler.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı